REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Boiska sportowe na zielonych dachach

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 lut 2018 12:39
 Boiska sportowe na zielonych dachach
Boiska na dachu IKEA w Utrecht w Holandii fot. mat. prasowe NOPHADRAIN

W wielkich miastach coraz trudniej o wolną przestrzeń, dlatego wykorzystanie dachu obiektu użyteczności publicznej pod budowę boiska sportowego szybko zyskuje na popularności zarówno na świecie, jak i w Polsce.

REKLAMA

W środowiskach miejskich każdy metr wolnej przestrzeni jest niezwykle cenny. Niestety potrzeby komercyjne mają pierwszeństwo nad wszystkimi innymi, przez co w konsekwencji w wielu miejscowościach brakuje miejsc, w których można uprawiać sport na świeżym powietrzu. Rozwiązaniem, które eliminuje problem kurczenia się przestrzeni rekreacyjnych jest tworzenie boisk na dachach dużych obiektów użyteczności publicznej. W asortymencie Nophadrain można znaleźć rozwiązania oraz materiały, które przydadzą się podczas realizacji tego typu inwestycji.

Budowanie boisk na dachach to bardzo innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na tworzenie dodatkowej przestrzeni życiowej w miejscach nietypowych i trudnych do zagospodarowania. Do tej pory w Polsce oraz na świecie zrealizowano niewiele takich projektów, ale obserwując trendy w architekturze krajobrazu, już dziś można stwierdzić, iż w przeciągu najbliższych lat boiska na dachach staną się w przestrzeni miejskiej normą, a nie ewenementem. Zróżnicowana oferta rozwiązań tego typu daje możliwość tworzenia na dachach zarówno boisk sportowych przeznaczonych do gry w piłkę nożną, jak i boisk wielofunkcyjnych, które idealnie wpisują się w preferencje sportowe mieszkańców aglomeracji. Największą popularnością cieszą się obecnie inwestycje na dachach szkół oraz centrów handlowych. Przykładowe realizacje tego typu możemy zobaczyć zarówno w Polsce – np. we Wrocławiu, jak i za granicami naszego kraju – m.in. w Holandii, Serbii i Tokio. Jedną z ciekawszych inwestycji jest projekt boisk na dachu sklepu IKEA w mieście Utrecht w Holandii z 2013 roku. Powierzchnia handlowa IKEA została wtedy poszerzona o około 12 000 mkw. Władze gminy nie chciały dopuścić, by rozbudowa sklepu wyeliminowała istniejące boiska sportowe, dlatego na dachu budynku postanowiono wybudować dwa boiska ze sztucznej trawy o łącznej powierzchni 20 000 mkw. oraz pomieszczenie klubu na dachu nowego parkingu. Do realizacji inwestycji wykorzystano Systemy Nophadrain dla ciągów pieszych na zielonych dachach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY