REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bryła Muzeum II Wojny Światowej już gotowa

  • Autor: PAP
  • 04 sty 2016 09:58
Wizualizacja Muzeum II Wojny Światowej

Przyszła siedziba Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uzyskała już maksymalną wysokość i docelowy kształt. Trwają zewnętrzne prace wykończeniowe oraz te we wnętrzach. Projekt muzeum powstał według Studia Architektonicznego Kwadrat.

REKLAMA

Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ulicy Wałowej w Gdańsku, w historycznym centrum miasta. Zgodnie z projektem autorstwa Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni duża część obiektu, w tym przestrzeń przeznaczona na wystawę główną, znajduje się pod ziemią. Na powierzchni zaplanowano budynek administracyjny oraz wysoki na około 40 metrów obiekt w kształcie pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta, w którym - na sześciu poziomach użytkowych, znajdą się m.in. biblioteka, sale wykładowe i kawiarnia.

Jak poinformował wicedyrektor placówki Janusz Marszalec, prace konstrukcyjne przy wszystkich elementach siedziby, zarówno w części podziemnej, jak i naziemnej, zostały zakończone. "Gotowa jest już sama bryła budynku, w tym wieża" - powiedział Marszalec dodając, że wieża wymaga jeszcze montażu zadaszenia czyli wielkiej szklanej witryny, a także obłożenia charakterystyczną czerwoną betonową okładziną, która ma pokryć także budynek administracyjny.

Marszalec dodał, że rozpoczęły się już prace wewnątrz obiektów. "Do położenia jest m.in. kilkaset kilometrów kabli, rur itp. Po ich montażu, rozpoczną się prace wykończeniowe. Zamontowano pierwsze windy, następne będą montowane wkrótce" - poinformował Marszalec.

Dodał, że trwają też prace na placu muzealnym. "Jest on przygotowywany do położenia zasadniczej warstwy czyli łupanej czerwonej kostki, która będzie współgrała kolorystycznie z betonową okładziną wieży i budynku administracyjnego" - wyjaśnił.

Równolegle z pracami przy obiekcie, trwają też prace nad wystawą główną, którą zaprojektowała belgijska firma Tempora SA, a która zostanie urządzona na powierzchni 5 tys. m kw. Nowoczesna scenografia uzupełniona o liczne multimedia będzie tłem dla autentycznych przedmiotów związanych z II wojną, a całość ma pokazać spójny obraz tego konfliktu wojennego i jego konsekwencji zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi: Polaków, ale też innych narodów.

W podziemiach muzeum umieszczono już największe eksponaty, w tym dwa czołgi - amerykański Sherman oraz sowiecki T-34/85, wagon kolejowy niemieckiej produkcji, a niedawno trafił tam także przedwojenny włoski Fiat Balilla.

W ostatnim roku muzeum wzbogaciło się też o wiele nowych eksponatów, w tym japońskie narzędzia chirurgiczne i kopie dokumentów związane z pseudomedycznymi eksperymentami prowadzonymi na terenie Chin przez Japończyków. Gdańskiej placówce przekazali je przedstawiciele Muzeum Zbrodni Japońskiej Jednostki 731 w Harbinie oraz Harbińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Do zbiorów gdańskiej placówki trafiła też m.in. maszyna do pisania, która używana była w Londynie przez polski rząd na uchodźstwie oraz dwie rodzinne pamiątki - polska flaga przywieziona w 1945 roku ze Lwowa przez wysiedloną z tego miasta rodzinę obraz Matki Boskiej Częstochowskiej należący do Polaków deportowanych przez sowietów na teren tzw. Marchlewszczyzny.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY