REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bryła z Corianu w najśmielszych wizjach architektów

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 31 lip 2014 10:24
Bryła z Corianu w najśmielszych wizjach architektów
OVO Wrocław
Bryła z Corianu w najśmielszych wizjach architektów
Bryła z Corianu w najśmielszych wizjach architektów
Bryła z Corianu w najśmielszych wizjach architektów
Bryła z Corianu w najśmielszych wizjach architektów

Bryła OVO Wrocław przypomina kroplę wody i jest reprezentantem architektonicznego nurtu zwanego blobitekturą. Elewacja powstanie z materiału Corian®. Jest bardzo trwały, ekologiczny i po prostu ładny. 

REKLAMA

Aby wizjonerska forma budynku, zrodzona w głowach architektów, mogła zostać zrealizowana we Wrocławiu, należało sięgnąć po świeże rozwiązania – Corian®. W Polsce Instytut Techniki Budowlanej dopuścił jego stosowanie na początku 2012 roku. W tym samym roku materiał ozdobił lotnisko Kosakowo w Gdyni i Dom Mody Klif w Warszawie. Jednak Corian® czekał na czas, kiedy jego potencjał zostanie w pełni wykorzystany. Nastąpi to w stolicy Dolnego Śląska, gdzie utworzy futurystyczny kształt OVO Wrocław.

- Materiał będzie poddawany termoformowaniu w dwóch płaszczyznach, dzięki temu będzie można uformować bryłę OVO Wrocław i wszystkie jej zaokrąglenia – mówi Łukasz Gągało, Country Manager, DuPont Building Innovations (DuPont™ Corian®). – Na świecie jest niewiele takich inwestycji,  a w Polsce to będzie pierwsza. To dla nas bardzo ważny i spektakularny projekt.

Corian® produkowany jest w 4 fabrykach: w Japonii, Korei Południowej, Turcji i Stanach Zjednoczonych. Do Polski przyjedzie z Turcji i tutaj będzie obrabiany.

Corian® robi się plastyczny w temperaturze 160 st. C – wtedy można go dowolnie formować, tworząc elementy o różnym kształcie. Te z kolei, łączone ze sobą, utworzą zaokrągloną elewację OVO Wrocław. Co więcej, śladów łączenia nie będzie wcale widać. - Naszym zadaniem było zaprojektować budynek, który połączy ze sobą wiele skomplikowanych funkcji. Wygląd OVO Wrocław jest wynikiem tego projektowania – mówi Asaf Gottesman, architekt koncepcyjny OVO Wrocław z pracowni Gottesman-Szmelcman Architecture. – Aby zapewnić ciągłość formy, należało zastosować materiał dający się formować, a jednocześnie trwały i odpowiadający idei budynku.

Skąd wziął się Corian

Wybór nie był trudny, Corian® był jedynym rozwiązaniem. Opracowała go firma DuPont, która ma na swoim koncie także inne przełomowe wynalazki, jak nylon, teflon i kevlar. Corian® składa się w ok. 1/3 z żywicy akrylowej i w ok. 2/3 z minerałów naturalnych oraz barwników.

Jest odporny na uszkodzenia, łatwy w czyszczeniu i naprawie. Żadna substancja nie jest w stanie wniknąć w jego strukturę. Za pomocą detergentów i łagodnych środków ściernych można się pozbyć nawet graffiti. Jest nieporowaty i jednorodny – na powierzchni zestawionych ze sobą elementów nie widać śladów łączenia. W dotyku trudno go porównać do innych materiałów budowlanych.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY