REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Brytyjski projektant Paul Smith marzył o nietuzinkowej altanie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 gru 2014 09:52
Brytyjski projektant Paul Smith marzył o nietuzinkowej altanie
fot. Zaprojektowana altana dla Paula Smitha przez Nathalie de Leval

"The Wish List" to projekt Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firmy Benchmark Furniture, w ramach którego młodzi projektanci wykonali na życzenie światowej sławy architektów i designerów obiekty ich marzeń z różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego. A Paul Smith marzył o altanie ogrodowej.

REKLAMA

Paul Smith złożył zamówienie na altanę ogrodową, bo jak sam przyznaje „jest to miejsce, w którym można się wyłączyć i odprężyć. To bardzo ważne we współczesnym, zabieganym świecie”. Paul chciał, aby jedna ze ścian altany była przeszklona. Zażyczył też, by konstrukcja była obrotowa, podobnie jak altana, w której swój gabinet miał pisarz George Bernard Shaw. Pozwoliłoby to na korzystanie ze słońca i cienia o różnych porach dnia. Paul Smith postanowił pracować z Nathalie de Leval.

- Nathalie cechuje niesamowite wyczucie materiału oraz niezwykły kunszt rzemieślniczy, co owocuje projektami, które idą z duchem czasu - przyznaje Smith.

Ponieważ Smith chciał, aby altana była wykonana z drewna, logicznym wyborem było drewno modyfikowane termicznie pierwszej klasy wytrzymałości. De Leval wybrała jesion amerykański ze względu na jego odporność na odkształcenia, głęboki kolor i fakturę. Projekt rozkładanej ramy nośnej altany był konsultowany z Andrew Lawrencem, ekspertem i technologiem drewna z firmy Arup. - Ta altana to pierwszy projekt, w którym jesion modyfikowany termicznie został wykorzystany do celów strukturalnych – przyznaje Lawrence. - Proces obróbki termicznej podkreśla piękny, ciemny kolor tego gatunku i sprawia, że jesion staje się odporny na czynniki atmosferyczne oraz wystarczająco wytrzymały, by wykonać z niego niewielką konstrukcję - dodaje.

Zaprojektowanie podstawy altany, pod którą umieszczono przesuwany ręcznie mechanizm, zajęło Nathalie dwa dni. Ukośne liny napinające zapobiegają odkształcaniu się konstrukcji. - Nie jest naszpikowana nowoczesną technologią, co bardzo mi się podoba – mówi de Leval.  Dodaje, że to płaska i jednocześnie niezwykle pracochłonna konstrukcja. - Rozrysowywałam ją aż siedem razy - przyznaje.

Paul Smith

Paul Smith jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich projektantów, który stworzył znaną na całym świecie własną markę.  Jego imperium firmuje odzież męską, linię ubrań dla kobiet, akcesoria i dodatki do domu. 

Nathalie de Leval

Nathalie de Leval jest niezależną projektantką i producentką mebli, która realizuje indywidualne zamówienia klientów i tworzy przedmioty wykonane w większości z drewna. Z wykształcenia jest rzeźbiarką, uczyła się także stolarstwa artystycznego. Jest absolwentką Royal College of Art.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY