REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Budowa marketów - na podstawie planów zagospodarowania

  • Autor: PAP
  • 20 paź 2015 11:08

Budowa supermarketów o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. tylko i wyłącznie na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego - taki zapis znalazł się w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

REKLAMA

Zmiana w ustawie polega na tym, że jeżeli na terenie gminy planowana jest budowa wielkopowierzchniowego obiektu handlowego (WOH) o powierzchni przekraczającej 2 tys. mkw., to obszar takiej budowy jest określony w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Natomiast lokalizacja WOH na wyznaczonym obszarze może się odbyć tylko i wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowanie przestrzennego.

Norma 2 tys. mkw. obowiązywała już wcześniej. W 2007 r. została zmieniona na 400 mkw. na mocy ustawy o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (WOH). W 2008 r. przepis zakwestionował jednak Trybunał Konstytucyjny i od tamtej pory w kwestii tej istniała luka prawna.

Większość gmin lokalizowała supermarkety o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania, jednak z powodu braku regulacji i sprzecznego orzecznictwa sądów, taka budowa mogła się odbyć też na podstawie warunków zabudowy. Nowelizacja reguluje te zasady i likwiduje istniejącą od 2008 r. lukę prawną.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY