REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Budowanie obok ikony architektury to piekielnie trudne zadanie

  • Autor: propertydesign.pl
  • 11 lut 2016 15:24
Budowanie obok ikony architektury to piekielnie trudne zadanie
Jerzy Szczepanik Dzikowski, JEMS Architekci

Budowanie przy tak ikonicznym obiekcie jak Spodek, jest poważnym wyzwaniem. Architekt musi powstrzymywać swoje ambicje, żeby głupio nie konkurować – tłumaczy Jerzy Szczepanik Dzikowski, JEMS Architekci.

REKLAMA

Pracownia JEMS Architekci zaprojektowała Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. – To było dla nas piekielnie trudne zadanie, ponieważ budowanie obok tak ikonicznego obiektu, jak Spodek jest poważnym wyzwaniem. Architekt musi powstrzymywać swoje ambicje, żeby głupio nie konkurować – tłumaczy Jerzy Szczepanik Dzikowski.

Podczas debaty poświęconej rewitalizacji na przykładzie Strefy Kultury w Katowicach, która odbyła się podczas 4 Days Design podkreślił, że Katowice są miastem przyjaznym inwestycjom i architektowi z Warszawy, który chce budować. Współzałożyciel pracowni JEMS jest przekonany, że w przyszłości Strefa Kultury, kojarzona jedynie z kulturą obrośnie w różne usługi, dzięki czemu otworzy się na miasto.

Czeka na to także Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego. – Liczę, że kiedyś strefa stanie się częścią urbanistycznej tkanki Katowic. Są na to duże szanse, bo dobrze nam wychodzą projekty, które nawiązują do zastanej przestrzeni. Spodek to logo miasta i udało się wpisać w jego aurę Międzynarodowe Centrum Kultury. NOSPR także wykorzystał ducha miejsca i czasu – tłumaczy Henryk Mercik.

Dodaje, że miastu nie wychodzą działania, które polegają na wyburzaniu całych dzielnic, bez pomysłu na to, co na ich miejscu ma powstać. – Tworzenie dziury w historii architektury nie kończy się dobrze – uważa Henryk Mercik.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY