REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Budownictwo ekologiczne a koszty

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 lip 2016 09:14
fot. Fotolia

Biurowiec przyjazny środowisku to obecnie wymóg prawny, sposób na efektywne pozycjonowanie projektu, ale także możliwość realnych oszczędności.

REKLAMA

W obliczu nasilającej się konkurencji na rynku powierzchni biurowych deweloperzy poszukują nowatorskich rozwiązań, które z jednej strony wpłyną na efektywność powierzchni biurowych i budowę przewag konkurencyjnych biurowca, a z drugiej pozwolą spełnić coraz bardziej rygorystyczne normy prawne odnośnie efektywności energetycznej (z dniem 1 października 2016 r. wejdą w życie przepisy nowej ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej). W Polsce nadal mało popularne jest stosowanie w biurowcach odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii, a to właśnie one są jednym z rozwiązań, które mogą poprawić rynkową pozycję budynku.

To że budynek pozycjonowany jest jako projekt przyjazny użytkownikom nie znaczy, że jest budynkiem ekologicznym i odwrotnie: budynki ekologiczne nie zawsze są projektami najbardziej efektywnymi z punktu widzenia użytkownika. Kluczowa jest równowaga pomiędzy potrzebami użytkowników, a specyfikacją techniczną budynku. Dlatego tak ważna jest szczegółowa analiza nieruchomości już na etapie tworzenia projektu. W tym momencie cyklu życia nieruchomości wprowadzenie zmian jest dużo prostsze i tańsze niż na późniejszych etapach, kiedy to zmiany wymagają ingerencji w powstałe już struktury.

Aby przygotować atrakcyjny z punktu widzenia właściciela budynek, który znajdzie interesujące grono najemców, należy wziąć pod uwagę całe spektrum czynników, jednak przy obecnych warunkach prawnych i społecznych coraz szybciej rośnie znaczenie wykorzystania w budynku nowoczesnych technologii, dzięki którym najemcy mają komfortowe warunki pracy przy jednocześnie niskim zużyciu energii. Na rynku już widać, jak nowoczesne technologie stają się wyróżnikiem dla topowych budynków biurowych – mówi Tomasz Augustyniak, dyrektor zarządzający w firmie Go4Energy.

Na rynku obecnie dostępne są liczne technologie, które umożliwiają wykorzystanie odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii. Są to na przykład panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, czy gruntowe wymienniki ciepła,. Kluczem dla powodzenia przedsięwzięcia jest właściwe planowanie: aby zastosowane technologie dobrze wpisywały się w model finansowy całego projektu i gwarantowały budowę przewag konkurencyjnych budynku, a nie stanowiły jedynie wysoki koszt dla właściciela i najemców. Dlatego jedynie dokładna analiza techniczno-ekonomiczna, może potwierdzić celowość zastosowania danych rozwiązań – mówi Magdalena Sadowska z Go4Energy.  

Stosowanie odnawialnych oraz niskoemisyjnych źródeł energii daje przede wszystkim korzyści dla środowiska, co jest bardzo ważne w kontekście na przykład często występujących ostatnimi czasy znacznym zanieczyszczeniom powietrza w polskich miastach. Tutaj warto podkreślić, że według badań budynki są odpowiedzialne za 38 proc. emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz za 73 proc. całościowej konsumpcji energii elektrycznej, Zastosowanie nowoczesnych technologii jest więc jednym z elementów polepszających nie tylko komfort użytkowników powierzchni, ale mogących także bezpośrednio wpływać na polepszenie zdrowia nas wszystkich, mieszkańców polskich miast – mówi Tomasz Augustyniak.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY