REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Budownictwo energooszczędne w oczach architektów

  • Autor: 6paliwo.pl
  • 28 lut 2014 16:16
Budownictwo energooszczędne w oczach architektów

Ponad połowa polskich architektów uważa, że warto ponosić większe wydatki dla uzyskania lepszej energooszczędności budynku. Jak to jest w praktyce i czy budownictwo efektywne energetycznie jest opłacalne, można przeczytać w raporcie "Szóste paliwo" firmy Rockwool. Raport został opracowany na podstawie odpowiedzi architektów i inwestorów z Polski - pokazuje jak postrzegane jest odpowiedzialne ekologicznie budownictwo.

REKLAMA

Choć coraz częściej mówi się o budowniu ekologicznym, zrównoważonym budownictwie, a także o projektowaniu i budowaniu energooszczędnych budynków, to nadal odsetek tego typu projektów i inwestycji jest w Polsce niewielki.

Jak wynika z raportu "Szóste paliwo" opracowanego przez firmę Rockwool, tylko co czwarty klient zlecający projekt architektoniczny akceptuje proponowane przez architekta ponadstandardowe rozwiązania energooszczędne. Wiąże się to z wyższymi kosztami tego typu inwestycji. Ponad połowa polskich architektów uważa, że warto ponosić większe wydatki dla uzyskania lepszej energooszczędności budynku niż wymagane jest to przez przepisy prawne, choć równocześnie sądzi, że jest to inwestycja na granicy opłacalności. 

Coraz częściej budynki biurowe w Polsce uzyskują certyfikaty takie jak BREEAM czy LEED, częściej też bardziej świadomi inwestorzy starają się o nie. Mimo to energooszczędne i ekologiczne podejście w budownictwie na mniejszą skalę, szczególnie w przypadku małych inwestycji prywatnych takich jak domy jednorodzinne, należy do rzadkości. Własnie dlatego Rockwool organizuje kampanię pod hasłem "Szóste paliwo", którym ma być właąnie zaoszczędzona energia.

W raporcie znalazły się także odpowiedzi architektów na pytanie - w którym segmencie budownictwa szczególnie powinno się projektować budynki energooszczędne? Odpowiedź brzmi: w budownictwie wielorodzinnym. Natomiasy na pytanie - czego oczekują inwestorzy w zakresie projektowania - aż 89 proc. architektów odpowiedziało - niskich kosztów inwestycyjnych, 63 proc. architektów powiedziałao o nickich kosztach eksploatacyjnych, natomiast tylko 15 proc. zatroszczyło się o środowisko.

Cały raport dostępny jest na stronie 6paliwo.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY