REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Budynek chłodzony śniegiem

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 25 maj 2017 11:15
Budynek chłodzony śniegiem
Fot. Ivan Brodey

Zaprojektowany przez Nordic-Office of Architecture nowy terminal lotniska w Oslo zachwyca unikalnym podejściem do ochrony środowiska.

REKLAMA

Nowa część lotniska ma aż 115 tys. mkw. Budynek pozyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Zastosowane w nim rozwiązania zachwycają. Przykładowo, projektanci przygotowali specjalne systemy, które chłodzą klimatyzację za pomocą... śniegu.

Rozbudowa podwoiła powierzchnię już istniejącego terminala. Wygląd budynku nawiązuje do części działającej od 1998 roku. Projektanci zastosowali jednak nowe rozwiązania, które zwiększyły funkcjonalność projektu. Dzięki temu przepustowość lotniska zwiększyła się z 19 do 30 mln pasażerów rocznie.

Celem projektantów było odzyskanie tak dużej ilości energii na miejscu, jak to możliwe. Dlatego śnieg zalegający na pasach startowych w zimie będzie składowany w specjalnych hangarach, a następnie w okresie letnim zostanie wykorzystany do chłodzenia nieruchomości. Ponadto w konstrukcji wykorzystano technologie ograniczające emisję ciepła. Jednocześnie zredukowano emisję dwutlenku węgla o 35 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY