REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Budynek z najsłynniejszym muralem w rejestrze zabytków

  • Autor: UM Białystok / Propertydesign.pl
  • 18 kwi 2016 11:26
Budynek z najsłynniejszym muralem w rejestrze zabytków
Mural " Dziewczyna z konewką" wybrany na najnowszy znaczek przez Pocztę Polską, fot. materiały prasowe

Dziewczynka z konewką to mural namalowany w centrum Białegostoku na zewnętrznej ścianie jednego z budynków przy Alei Piłsudskiego 11/4.

REKLAMA

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego utrzymało w mocy decyzję o wpisaniu budynku z muralem "Dziewczynka z konewką" przy Alei Piłsudskiego 11/4 do rejestru zabytków. Według ministerstwa leży to w interesie społecznym „ze względu na zachowane wartości artystyczne tego budynku". Budynek dokumentuje tworzenie tkanki miasta w początku XX wieku oraz historię środowiska Żydów polskich w Białymstoku. Powstał on w 1914 roku - podaje oficjalny portal miejski Białegostoku.

Dzięki wpisaniu budynku do rejestru, zapewni to też ochronę samego muralu. Mural został namalowany w centrum Białegostoku przez absolwentkę ASP, Natalię Rak. To wielkoformatowe malowidło artystyczne prezentuje barwne symbole podlaskiego folkloru i jest jednym z najbardziej popularnych przykładów polskiego street artu. Ostatnio Poczta Polska hołdując street artowi wybrała mural na swój najnowszy znaczek. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY