Budżet obywatelski Krakowa – znamy ostateczną listę projektów. Najwięcej zielonych pomysłówwww.krakow.pl - 10-09-2019 15:44


Znamy już ostateczną listę projektów, na które będzie można głosować w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Krakowie. Znalazło się na niej 118 zadań ogólnomiejskich i łącznie 439 dzielnicowych. Głosowanie rozpocznie się 28 września i potrwa do 7 października.

W tym roku krakowianie złożyli do BO łącznie 949 projektów – 224 ogólnomiejskie i 725 dzielnicowych. 537 pomyślnie przeszło weryfikację formalno-prawną, a autorzy blisko stu projektów odrzuconych odwoływali się od tego wyniku.

Z pełną listą można się zapoznać na stronie budżet.krakow.pl. Tradycyjnie najwięcej pomysłów dotyczy zieleni, ale nie brakuje też tych z zakresu infrastruktury drogowej i chodnikowej, kultury, sportu i rekreacji czy społecznych.

– Środki na budżet obywatelski są większe, a tym samym apetyt na realizację zadań wzrósł. Ponad 250 projektów więcej niż w zeszłym roku, rekordowa dzielnica XVIII ze 100 projektami – to tylko przykłady. Z punktu widzenia miasta najważniejsze jest jednak to, aby liczba złożonych projektów i ich realizacja przełożyła się na dalszą aktywność mieszkańców – mówi Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

Autorzy projektów będą teraz promować swoje pomysły i zabiegać o jak największe poparcie w zbliżającym się głosowaniu. O tym, które najbardziej zasługują na wsparcie zdecydują wszyscy krakowianie (bez względu na wiek), którzy wezmą udział w głosowaniu. To odbywać się będzie w Internecie – za pośrednictwem dedykowanej platformy budżet.krakow.pl oraz w zorganizowanych na terenie miasta punktach – na papierowych kartach do głosowania.