REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Budżet obywatelski Sandomierza na nowych zasadach

  • Autor: PAP
  • 13 kwi 2016 09:28
Budżet obywatelski Sandomierza na nowych zasadach
fot. Fotolia

Do 30 kwietnia mieszkańcy Sandomierza mogą zgłaszać pomysły związane z remontem infrastruktury i wydarzeniami społeczno-kulturalnymi. Przedsięwzięcia będą realizowanie w 2017 r. Nowością w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego jest wprowadzenie podziału projektów na małe i duże, pod względem kosztów.

REKLAMA

375 tys. zł będą mieli do rozdysponowania w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy Sandomierza (Świętokrzyskie).

To trzecia edycja budżetu partycypacyjnego w mieście, po raz drugi realizowanego w ramach nowych zasad wprowadzonych przez samorząd Sandomierza w ub.r. - idea jest szeroko konsultowana z mieszkańcami.

Jak powiedziała asystent burmistrza Sandomierza Katarzyna Zioło, nowością w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego jest wprowadzenie podziału projektów na małe i duże, pod względem kosztów. "Zgłasza się do nas wiele osób, które chcą, by miasto wsparło finansowo warsztaty artystyczne czy zajęcia sportowe realizowanej w małych społecznościach. Nowe zasady budżetu dają na to szansę" - oceniła.

Projekty małe to takie, gdzie koszt realizacji zadania nie przekracza 25 tys. zł, a duże - gdy koszt zadania mieści się w granicach 25 tys. zł - 150 tys. zł. W sumie na projekty małe w budżecie zarezerwowano 75 tys. zł, a na duże - 300 tys. zł.

Przedsięwzięcia do budżetu obywatelskiego od 16 do 30 kwietnia będą mogli zgłaszać pełnoletni sandomierzanie - zgłoszenie musi zawierać podpisy 15 osób popierających inicjatywę.

W myśl regulaminu budżetu, pomysły mają przyczyniać się do rozwoju Sandomierza i służyć ogółowi mieszkańców. Mogą dotyczyć: budowy, modernizacji, przebudowy lub rozbudowy elementów infrastruktury miejskiej, działań które poprawiają poprawę warunki życia mieszkańców oraz wydarzeń o charakterze społecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

Przedsięwzięcia muszą być zgodne z prawem i mają mieścić się w zadaniach własnych gminy.

Projekty można zgłosić osobiście w magistracie, listowanie lub drogą elektroniczną. W takie sam sposób będzie odbywało się późniejsze głosowanie. Dopuszczone do niego będą pomysły, które przejadą pozytywną weryfikację powołanego przez burmistrza, zespołu. Pod uwagę będzie brane m. in. znaczenie projektu dla lokalnej społeczności, koszt jego realizacji i możliwość zabezpieczenia w budżetach miasta kosztów, które poszczególne przedsięwzięcia generować w kolejnych latach.

Lista projektów dopuszczonych do głosowanie zostanie opublikowana najpóźniej 20 czerwca. W lipcu będzie czas na ich promocję i zachęcenie mieszkańców do udziału w głosowaniu. Aby ułatwić popularyzację pomysłów, przygotowano wzór plakatu, który pomysłodawcy przedsięwzięć mogą samodzielnie wypełnić treścią, a następnie wydrukować i rozpowszechnić. "Chodzi o zaktywizowanie mieszkańców, by wiedzieli, że w budżecie miasta pieniądze +do wzięcia+ o których przeznaczeniu mogą sami zdecydować" - dodała Zioło.

Głosowanie zaplanowano na sierpień. W połowie września okaże się, które projekty zdobędą największe uznanie sandomierzan. Miasto zrealizuje je w 2017 r.

W ub. roku mieszkańcy zgłosili 10 projektów, a pod głosowanie poddano sześć z nich. Oddano 1315 ważnych głosów. Największym poparciem cieszył się pomysł budowy chodnika i parkingu przy budynku poradni sandomierskiego szpitala. Kolejne w rankingu były dwa projekty związane z zakupem i montażem platformy schodowej dla niepełnosprawnych ruchowo - w gimnazjum integracyjnym i kinie "Starówka". Mieszkańcy wskazali też na potrzebę pokrycia asfaltem części ulicy Wielowiejskiej oraz instalacji oświetlenia przy ulicy Zaleśnej.

Koszt realizacji zadań to ponad 800 tys. zł. Będą realizowane w tym roku. Pierwszy z nich ze wsparciem środków rządowego programu dofinansowującego remont lokalnych dróg, a kolejne dwa - z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY