REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Business Garden Poznań z LEED Platinum. To projekt szwedzkich architektów

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 wrz 2015 13:30
Business Garden Poznań z LEED Platinum. To projekt szwedzkich architektów
Business Garden Poznań
Business Garden Poznań z LEED Platinum. To projekt szwedzkich architektów
Business Garden Poznań z LEED Platinum. To projekt szwedzkich architektów

Vastint Poland otrzymał certyfikaty LEED Platinum dla czterech budynków pierwszego etapu Business Garden w Poznaniu. Za koncepcję architektoniczną Business Garden Poznań odpowiadają Ahlqvist & Almqvist Arkitekter ze Sztokholmu.

REKLAMA

Dotychczas Business Garden Poznań posiadał pre-certyfikatem LEED Core & Shell Gold przyznany na etapie projektowania, jednak odpowiednio dobrane materiały oraz wdrożone w trakcie realizacji rozwiązania techniczne pozwoliły na uzyskanie ostatecznej certyfikacji na poziomie wyższym

- Business Garden Poznań jest jednym z nielicznych projektów zlokalizowanych poza ścisłym centrum miasta, które otrzymały najwyższą certyfikację w Polsce. W naszym przypadku, uzyskane punkty zostały przyznane w głównej mierze za wysoki standard budynków i pro-ekologiczne rozwiązania w zakresie ograniczenia zużycia energii, wody, emisji gazów cieplarnianych, ilości wytwarzanych odpadów, a także za szczególną dbałość o jakość środowiska pracy – powiedział Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland.

Spośród szeregu nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w kompleksie na uwagę zasługują te, które pozwalają w sposób efektywny zarządzać poziomem zużycia wody  i energii. Przede wszystkim połączenie roślinności ekstensywnej zielonych dachów oraz rosnących w ogrodzie gatunków rodzimych, doskonale przystosowanych do lokalnych warunków, nie tylko minimalizuje efekt wyspy cieplnej i przyczynia się do lokalnej różnorodności biologicznej, ale także redukuje zużycie wody do tego stopnia, że ​​nie jest potrzebny stały system nawadniania. Dodatkowo, wody opadowe zatrzymywane są na dachach porośniętych roślinnością oraz w specjalnych zbiornikach, dzięki czemu do miejskiej kanalizacji trafia ograniczona ilość deszczówki, która przy obfitych opadach powodowałaby podtopienia ulic. Ponadto, zamontowane w toaletach krany, charakteryzujące się niskim współczynnikiem przepływu, pozwalają uzyskać oszczędności ok. 6,8 mln litrów wody w skali roku.  Warto także odnotować fakt, iż dzięki wysokiej jakości i wydajności energetycznej materiałów wykorzystanych do wykonania fasad oraz zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technicznych, w tym systemu klimatyzacji, budynki wykorzystują ok. 46 proc. mniej energii niż typowe biurowce zaprojektowane zgodnie z wymogami ASHRAE.

Business Garden powstaje na poznańskim Marcelinie. Kompleks, o planowanej powierzchni najmu 80 tys, mkw., obejmować będzie dziewięć budynków biurowych. Pierwsze cztery, o powierzchni najmu 42 tys. mkw., oddano do użytku na początku tego roku. Wyróżniają się one charakterystyczną kameralną zabudową, dużym udziałem terenów zielonych i bogatą ofertą usług dodatkowych. Ze względu na skalę, Business Garden umożliwia efektywną aranżację przestrzeni biurowej oraz daje nieograniczone możliwości ekspansji. W konsekwencji oferuje idealne warunki wspierające procesy biznesowe oraz rozwój centrów operacyjnych firm z sektora BPO, SSC i IT.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY