REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bydgoskie inspiracje, czyli przebudowa najstarszego centrum w mieście

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 lut 2014 10:58
Bydgoskie inspiracje, czyli przebudowa najstarszego centrum w mieście
Centrum Handlowe Rondo w Bydgoszczy

W najstarszym centrum handlowym w Bydgoszczy trwają prace przy przebudowie elewacji i głównego wejścia. Modernizacja obejmie również wnętrza kompleksu. O założeniach projektu inwestycji opowiada Dariusz Hyc, generalny projektant przebudowy galerii Rondo w Bydgoszczy, pracownia architektoniczna Maas.

REKLAMA

Czym kierowali się Państwo projektując nowe wnętrze centrum?
Najpierw, na zlecenie inwestora, przeprowadzono badania. Wykonała je belgijska firma konsultingowa. Wyniki określały pożądany przez klientów asortyment towarów, rodzaje oferowanych usług, jak i ogólny charakter wnętrza - z uwzględnieniem rodzaju materiałów i kolorystyki, jakie będą właściwe dla tego obiektu.

Galeria została sklasyfikowana jako typowo miejskie centrum handlowe, do którego duża część klientów przychodzi "przy okazji“. Nie trzeba do niego koniecznie dojeżdżać samochodem. W związku z tym zaproponowaliśmy pasaże nawiązujące do charakteru uliczki miejskiej ze sklepami.

Chcieliśmy konsekwentnie nawiązać do charakteru pasaży, jakie można spotkać w Paryżu czy Brukseli, a jednocześnie do materiałów i kolorystyki, jaką da się zobaczyć na ulicach Bydgoszczy. Szczególnie inspirujące było to, co wydarzyło się ostatnio na Wyspie Młyńskiej i w jej otoczeniu - stąd wątek cegły i drewna we wnętrzach oraz wyeksponowane konstrukcje nawiązujące do konstrukcji szkieletowej budynków na wyspie i spichlerzy przy ul. Grodzkiej.

Jakiego efektu Państwo się spodziewali?
Chcieliśmy tak zaaranżować wnętrze, by z jednej strony pokazać rzeczywistą skalę centrum, które jest stosunkowo duże, a z drugiej utrzymać kameralny charakter poszczególnych pasaży. Stąd decyzja o przearanżowaniu części wejściowej od strony Ronda Grunwaldzkiego, tak by powiększyć część handlową na poziomie wejścia i otworzyć szerokie połączenie pomiędzy głównym pasażem na poziomie 1 piętra a pasażem wzdłuż kas hipermarketu – te prace są jeszcze w przygotowaniu.

Mamy nadzieję, że nasze pomysły spodobają się mieszkańcom Bydgoszczy, a bydgoszczanie czemu zyskają nowe miejsce, w którym będą się dobrze czuć podczas codziennych zakupów.

W jaki sposób powstał projekt fasady?
Prace przy przebudowie elewacji i strefy wejściowej jeszcze trwają. Mieliśmy wiele koncepcji zmiany elewacji frontowej, która nie wytrzymała próby czasu. Po zaprezentowaniu naszych pomysłów architekt miasta - Katarzynie Łaskarzewskoiej-Karczmarz wspólnie doszliśmy do rozwiązania, które będzie najlepsze.

Główym założeniem projektu było utrzymanie istniejącego podziału elewacji od strony Ronda Grunwaldzkiego na dwie części. Podział ten podkreśla główne wejście do budynku i utrzymuje dobrą skalę bryły Centrum Rondo w stosunku do pozostałych budynków wokół.

Kolorystyka jest ujednolicona w stosunku do pozostałej części budynku, na której dominuje czerwony i pomarańczowy kolor okładzin ceramicznych - po odczyszczeniu i uzupełnieniu postanowiliśmy je pozostawić. Zastosowanie poziomych listew aluminiowych i zaokrąglenie narożników miało na celu z jednej strony "zmiękczenie" bryły budynku, a z drugiej zdynamizowanie elewacji – tak by wydawało się, iż jest w ciągłym ruchu. Nawiązujemy w ten sposób do tradycji domów handlowych z okresu wczesnego modernizmu, jakie powstawały w latach 30-tych, na przykład we Wrocławiu.

Dziękujemy za rozmowę

Podobał się artykuł? Podziel się!REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY