REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bydgoszcz: budować z myślą o środowisku

  • Autor: UM Bydgoszcz
  • 10 lip 2014 12:26
Bydgoszcz: budować z myślą o środowisku
fot. MKUO ProNatura Sp. z o. o.
Bydgoszcz: budować z myślą o środowisku
Bydgoszcz: budować z myślą o środowisku
Bydgoszcz: budować z myślą o środowisku
Bydgoszcz: budować z myślą o środowisku

W Bydgoszczy powstaje w dynamicznym tempie Zakład Termiczny Przekształcania Odpadów Komunalnych. Przyszły obiekt będzie bezpieczny dla środowiska a przy tym odzyska energię cieplną i elektryczną.

REKLAMA

190 pracowników i trzy dźwigi wznoszą w szybkim tempie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Elektrociepłownia zasilana odpadami budowana przez spółkę ProNatura oddana zostanie do użytku zgodnie z planem, pod koniec 2015 roku.

Obecnie na terenie budowy trwają między innymi  prace związane z wykonaniem ścian bunkra do poziomu belek podsuwnicowych. Powstał już strop na poziomie prawie 20 metrów. Wykonano również strop budynku garaży, na który zużyto ok. 600 m3 betonu. Jednocześnie prowadzone są prace przy budowie budynku instalacji chemicznej stabilizacji pyłów i popiołów z systemu oczyszczania spalin, a także przy wykonywaniu V kondygnacji budynku centralnej dyspozytorni i laboratoriów. Postępują również prace przy montażu kotłów obu linii spalania oraz lei zsypowych pod ich rusztami. Trwa instalacja chłodni wentylatorowej, skraplacza oraz rozpoczęto dostawę odżużlacza. Trwają ponadto przygotowania do montażu walczaków (elementów kotła), montaż pierwszego zaplanowano na jutro (9 lipca).

Na budowie pracuje około 190 pracowników fizycznych oraz trzy dźwigi stacjonarne i w zależności od potrzeb kilka dźwigów samochodowych.

Powstanie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych zapewni wypełnienie unijnych zobowiązań w zakresie odzysku surowców i redukcji deponowania odpadów na składowiskach oraz pozwoli uniknąć ewentualnych kar za niewywiązanie się ze zobowiązań wynikających z akcesji Polski do UE. - ZTPOK będzie instalacją nowoczesną, spełniającą kryteria najlepszej dostępnej techniki i technologii, bezpieczną dla ludzi i środowiska, odzyskującą energię cieplną i elektryczną – wyjaśnia Konrad Mikołajski, prezes MKUO ProNatura Sp. z o.o.

Projekt planowo zostanie rozliczony do 31 grudnia 2015 roku, a jego wartość wynosi 522 101 801 zł. W jego ramach prowadzona jest także edukacja ekologiczna, dzięki której w szkołach odbywają się zajęcia z wykorzystaniem mobilnego laboratorium tzw. Ekobusu. Kampania edukacyjna „dalEKOwzroczni” ma charakter społeczny i podnosi świadomość ekologiczną oraz poziom wiedzy mieszkańców w zakresie właściwego gospodarowania odpadami. Wszystkie te działania pozwalają nie tylko na budowę narzędzia niezbędnego dla rozwoju regionu, ale także na promowanie zachowań proekologicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY