REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bydgoszcz: koncepcja skweru na finiszu, teraz czas na projekt

  • Autor: Urząd Miasta Bydgoszczy
  • 12 sie 2014 10:01
Bydgoszcz: koncepcja skweru na finiszu, teraz czas na projekt
Skwer Tadeusza Nowakowskiego , fot. UM Bydgoszcz

Koncepcja zagospodarowania skweru T. Nowakowskiego jest już gotowa. Ma na celu przywrócić mu charakteru z lat 30-tych XX wieku. Rewitalizację tego terenu za priorytetowe zadanie uznali mieszkańcy i osiedlowi radni Bydgoszczy.

REKLAMA

Skwer Tadeusza Nowakowskiego położony jest w klinie pomiędzy ulicami ks. Ignacego Skorupki a Orlą. Na podstawie powstałej koncepcji w ciągu kolejnych 3 miesięcy przygotowana zostanie dokumentacja projektowo-kosztorysowa. Po rozmowach z właścicielami działek przed budynkiem „Łaźni miejskiej” prawdopodobnie wprowadzone zostaną jeszcze korekty.

Koncepcja na finiszu, czas na projekt

Na finiszu jest opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej. Będą w niej wprowadzane jeszcze korekty związane z własnością gruntów (część skweru przed „Łaźnią miejską” nie należy do miasta). Oprócz koncepcji powstaje m.in. program prac konserwatorskich zakresie rzeźby „Chłopcy z rybą” autorstwa Teodora Gajewskiego, będącej zwieńczeniem tzw. brodzianki, oraz znajdującego się w pobliżu pomnika-krzyża, a także inwentaryzacja i ekspertyza budowlaną stanu technicznego istniejących historycznych budowli skweru. Zaleca on odnowę ciągów komunikacyjnych, montaż nowego oświetlenia terenu, wymianę instalacji sanitarnych i elektrycznych oraz wyposażenie fontann. Dodatkowo zainstalowany ma zostać monitoring, elementy małej architektury, a cały skwer zagospodarowany zostanie zielenią.

Koncepcja zakłada też  oczyszczenie i odrestaurowanie istniejącego krzyża. Prawdopodobne jest odtworzenie w całości rzeźby fontanny „Chłopcy z rybą”.  Zadecyduje o tym jeszcze  program konserwatorskim. Przed budynkiem łaźni projektanci proponują także ustawienie nowej fontanny okrągłej lub pomnika. W projekcie rewaloryzacji szaty roślinnej autorzy mieli na celu przywrócenie charakteru skweru z lat 30-tych XX wieku.

Kolejnym krokiem ma być przygotowywanie projektów wraz z kosztorysami. Na pierwsze prace nad koncepcją i  projektami  zarezerwowano kwotę 63, 7 tysięcy złotych w roku bieżącym oraz identyczną kwotę na rok przyszły.

Obecnie Wydział Rozwoju i Wdrażania Polityki Terytorialnej czeka na ministerialne wytyczne dotyczące rewitalizacji miast. Na podstawie nich opracowany zostanie program rewitalizacji. To ten dokument określi priorytety działania i przesądzi czy możliwa jest rewitalizacja skweru z funduszy europejskich.  Możliwa jest też nadal rewitalizacja  skweru w etapach i prowadzona w oparciu o dwa programy tworzące budżet obywatelski.

Trochę historii

Skwer sąsiaduje z wybudowaną w 1928 r. łaźnią miejską, wówczas go zagospodarowano. Historycznie zakomponowany był na trzech tarasach. Przy łaźni znajdował się betonowy, okrągły basen. Z boków wprowadzono na trawnikach dwa trejaże z różami. Niższy taras stanowił ogród jordanowski z piaskownicą i wspomnianą rzeźbą Teodora Gajewskiego, a najniższy taras stanowił trawnik i był obwiedziony niskim żywopłotem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY