REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bydgoszcz stawia na zabytki. Stocznia w rękach konserwatora

  • Autor: bydgoszcz.pl
  • 05 wrz 2016 10:47
Bydgoszcz stawia na zabytki. Stocznia w rękach konserwatora
Bydgoszcz, fot. Pixabay

Budynek przy ul. Fordońskiej 156 przechodzi konserwatorski remont. Przez wiele lat służył jako hala produkcyjna bydgoskim stoczniowcom. Obiekt odzyska blask również dzięki miejskiej dotacji na zabytki.

REKLAMA

Prace przy budynku dawnej stoczni rozpoczęły się w sierpniu. W pierwszej kolejności konieczne było rozebranie zniszczonego dachu. Zaplanowano wymianę konstrukcji, poszycia i odtworzenie  świetlików. Zaplanowano też przemurowanie i wzmocnienie ścian szczytowych. Wszystkie prace są prowadzone pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków.

Budynek przez wiele lat pełnił funkcję hali produkcyjnej bydgoskiej stoczni. Pochodzi on z końca XIX wieku. Jest jedynym elementem przypominającym o stoczniowej historii miasta. Stocznia i Fabryka Maszyn na Kapuściskach Małych powstała w 1887 roku. Położona była nad starorzeczem Brdy w pobliżu portu przeładunkowego. Do zakładu prowadziła  bocznicą kolejowa. W 1891 roku  przejęło ją  Bydgoskie Towarzystwo Żeglugi Holowniczej, które było największym przedsiębiorstwem żeglugi śródlądowej w mieście, a od 1920 roku jednym z większych w Polsce.

Prace konserwatorskie przy pierwszym etapie przedsięwzięcia inwestor oszacował na 650 tysięcy złotych. Miejskie wsparcie to 144  tysiące złotych. Inwestorem jest spółka Les Higiena  zajmująca się dystrybucją środków czystości i systemów higieny.

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafią do właścicieli 15 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie ponad 3,5 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pule środków (1,5 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY