REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Był browar, a później najlepszy hotel w mieście. Teraz czas na Best Western Browar Mariacki

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 lip 2016 11:50
Był browar, a później najlepszy hotel w mieście. Teraz czas na Best Western Browar Mariacki
Best Western Browar Mariacki, fot. materiały inwestora

Trwają prace nad wyjątkowym obiektem w portfolio Best Western - Best Western Browar Mariacki w Katowicach. Nowy hotel będzie stanowił połączenie nowoczesności z lokalną tradycją i historią miejsca. Za projekt odpowiada Kwadro Biuro Architektoniczne.

REKLAMA

Hotel wraz z browarem restauracyjnym będzie mieścić się w zabytkowej, modernistycznej kamienicy z lat 30. XX wieku, w której przed wojną znajdował się luksusowy Hotel Europejski.

Nowy obiekt pod szyldem Best Western będzie nie tylko powrotem do hotelarskich tradycji miejsca, ale także browarniczej historii przedwojennych Katowic. To właśnie przy ulicy Mariackiej 15, w samym centrum starej części miasta, znajdowała się piwiarnia L. Handlera, właściciela browaru Oberschlesicher Bierbrauerei, wraz z wyśmienitą restauracją, a później skład piwny browaru Szwede.

Ze względu na charakter przedsięwzięcia idealną lokalizacją okazała się tętniąca życiem ulica Mariacka. Ostatecznie wybór padł na modernistyczną kamienicę, łączącą w sobie zarówno tradycje hotelarskie, jak i piwne. Mieściła się tu bowiem już w XIX w. dawna piwiarnia browaru L. Handlera, później skład piwny browaru Szwede, a w latach 30. Hotel Europejski, jeden z najlepszych w mieście. Po II wojnie światowej zmienił on nazwę na Śląski, a następnie popadł w ruinę i ostatecznie w latach 90. został zamknięty.

Obiekt od kilkunastu lat nie był użytkowany, zakres koniecznych do przeprowadzenia prac remontowych był bardzo duży. Obejmował on m.in. wymianę wszystkich instalacji, burzenie ścian wewnętrznych czy pogłębianie piwnic. Dodatkowo, prowadzono prace nad dobudowaniem części restauracyjnej.

Trzygwiazdkowy hotel Best Western Browar Mariacki zaoferuje swoim gościom 46 pokoi oraz kameralne zaplecze konferencyjne. Jego główną atrakcją będzie browar. Goście będą mogli śledzić proces produkcji piwa z poziomu hotelowej restauracji.

Koszt modernizacji zabytkowej kamienicy z lat 30. XX wieku szacowany był na ok. 10 mln zł. Obecnie trwają prace nad przywróceniem obiektowi dawnej świetności.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY