REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bytom apeluje o zaangażowanie się w rewitalizację miasta

  • Autor: PAP
  • 04 lut 2016 09:32
Bytom apeluje o zaangażowanie się w rewitalizację miasta
Bytom, fot. pl.wikipedia.org

O zapoznanie się z planami rewitalizacji miasta i wyrażenie opinii ws. proponowanych przedsięwzięć związanych z 7-letnim programem kompleksowej odnowy zaapelował do mieszkańców bytomski samorząd. Pierwsze konsultacyjne spotkanie odbędzie się w poniedziałek.

REKLAMA

"Ruszamy z konsultacjami społecznymi, bo bardzo nam zależy, aby jak najwięcej osób, które mieszkają i pracują w Bytomiu, zaangażowały się w program jego odnowy" - powiedziała w środę rzeczniczka Urzędu Miasta w Bytomiu Aleksandra Szatkowska.

Konsultacje dotyczące terenu zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Bytomia rozpoczną się w poniedziałek. "Eksperci Instytutu Rozwoju Miast zaprezentują swoją propozycję. Warto przyjść, zapoznać się ze stanowiskiem ekspertów oraz wyrazić swoją opinię. Będzie można to zrobić osobiście, mailowo lub za pomocą bytomskiej platformy konsultacji społecznych" - poinformował samorząd.

Spotkanie będzie okazją do spotkania się mieszkańców z ekspertami. "Zależy nam na opiniach mieszkańców, bo rewitalizacja bez ich zaangażowania będzie trudna. Dlatego apelujemy o obecność" - powiedziała Szatkowska i dodała, że w trakcie spotkania z ekspertami mieszkańcy będą mieli okazję m.in. dowiedzieć się, które rejony miasta borykają się z największym bezrobociem, gdzie najwięcej osób korzysta z pomocy społecznej.

Po konsultacjach społecznych planem rewitalizacji zajmą się bytomscy radni.

Informacje na temat obszaru rewitalizacji, w tym projekt uchwały, a także formularz konsultacyjny będą dostępne od poniedziałku w internecie, w Biuletynie Informacji Publicznej - bip.um.bytom.pl oraz na platformie konsultacji społecznych.

Opinie można wysyłać lub zgłaszać osobiście do 2 marca.

Ogółem na działania związane z szeroko pojętą rewitalizacją miasto ma dysponować ok. 1 mld zł. Ponad 400 mln zł (100 mln euro) to środki unijne w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI). Kolejne ponad 200 mln zł ma pochodzić z puli na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT - narzędzie współpracy samorządów w całym kraju).

W 2015 roku mieszkańcy Bytomia wypełniali ankietę związaną z planami rewitalizacji, w której mieli okazję napisać o najważniejszych potrzebach. Wśród najważniejszych znalazły się m.in. zwiększenie liczby miejsc pracy, poprawa jakości mieszkań oraz odnowa zabytków. W anonimowym badaniu mieszkańców "Bytom odNowa", w ciągu 5 godzin, ankietę wypełniły 162 osoby.

Bytom liczy ok. 157 tys. mieszkańców. Z informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach wynika, że na koniec grudnia 2015 roku w Bytomiu odnotowano najwyższą stopę bezrobocia w województwie śląskim - 17,8 proc. wobec 8,2 proc. w regionie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY