REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bytom i Siemens razem w imię efektywności energetycznej

  • Autor: portalsamorzadowy.pl
  • 16 lip 2014 11:41
Bytom i Siemens razem w imię efektywności energetycznej
fot. UM Bydgoszcz

W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego między Urzędem Miasta Bytom i firmą Siemens będzie realizowany innowacyjny projekt zwiększający efektywność energetyczną budynków.

REKLAMA

Koszty związane ze zużyciem energii w budynkach użyteczności publicznej stanowią znaczący udział w budżecie samorządów i poszczególnych zarządzanych przez nie placówek. Z uwagi na ograniczone środki finansowe, a z drugiej strony rosnące potrzeby po stronie wydatków, coraz częściej samorządy szukają oszczędności. Można to osiągnąć wprost wdrażając innowacyjne systemy długoterminowo optymalizujące zużycie energii.

Interesujące rozwiązanie zwiększające efektywność energetyczną budynków będzie realizowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zawiązanego między Urzędem Miasta Bytom i firmą Siemens. Jej przedmiotem jest przeprowadzenie energetycznej modernizacji budynków edukacyjno-oświatowych wraz ze świadczeniem wieloletniej usługi zarządzania energią, realizowanej za pomocą zintegrowanego systemu zarządzania energią, umożliwiającego monitoring zużycia energii oraz mediów technicznych.

Umowa zapewnia optymalizację parametrów pracy systemu energetycznego oraz eksploatację instalacji pobierających energię i media techniczne. Siemens zagwarantował obniżenie zużycia energii w 17 budynkach oświatowych aż o 48% w przypadku energii cieplnej i o 20% w przypadku energii elektrycznej. Kluczowym rozwiązaniem umożliwiającym uzyskanie tak wysokich oszczędności energii cieplnej jest zastosowanie w szkołach systemów sterowania temperaturą w pomieszczeniach.

Istotą projektu jest przede wszystkim budowa zdalnego systemu monitorowania i zarządzania energią, podłączonego do Centrum Zarządzania Energią Siemensa. Centrum zarządzania znajduje się w Warszawie, a odpowiednie służby miejskie Bytomia będą miały do niego zdalny dostęp. Obiekty oświatowe zostaną zmodernizowane w okresie niewiele ponad 1 roku.

Tak sprawna realizacja etapu modernizacji to dla miasta niższe koszty nadzoru, mniejsze kłopoty organizacyjne i przede wszystkim niższe koszty zużycia energii dla wszystkich budynków objętych projektem już w pierwszym okresie funkcjonowania projektu. Umowa o wartości około 50 mln zł, obejmująca koszty inwestycji, finansowania i m.in. zarządzania energią została zawarta na 15 lat. Działania energooszczędne wynikające z projektu zostaną w 83% spłacone z gwarantowanych przez Siemensa oszczędności.

To nie pierwszy projekt Siemensa realizowany w ramach PPP na terenie województwa śląskiego. Między innymi w 2010 roku podpisana została umowa obejmująca obiekty oświatowe zlokalizowane w Radzionkowie. Początkowe założenia kontraktowe na poziomie około 54% oszczędności zużycia energii zostały przekroczone. Po pierwszym roku funkcjonowania projektu miasto zaoszczędziło aż 55% zużycia energii cieplnej. Kolejne lata przyniosły oszczędności na poziomie 57% i 58%.

Inne śląskie miasta bacznie przyglądały się temu innowacyjnemu projektowi. W ten sam sposób oszczędza energię także Sosnowiec, gdzie Siemens do centralnego systemu zarządzania energią w 2013 roku podłączył 86 obiektów oświatowych. Tu także po pierwszym sezonie grzewczym osiągnięto zakładane w projekcie oszczędności zużycia energii.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY