REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bytom rewitalizuje park: ukończona Góra Miłości i Ogród Bytomski

 • Autor: PAP
 • 24 maj 2017 16:21
fot. pixabay.com

Ukończona Góra Miłości i nowy Ogród Bytomski zostaną oficjalnie pokazane w piątek w zabytkowym Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w śródmieściu Bytomia. Ten jeden z najstarszych w woj. śląskim parków od kilku lat jest stopniowo odnawiany.

REKLAMA

Góra Miłości to obok zmodernizowanych już stawów, Alei Muz czy Rozarium, jedno z lubianych przez bytomskich spacerowiczów miejsc w Parku Kachla. Zakątek ten wiosną i latem odwiedzają m.in. zakochani; zimą - zwłaszcza gdy spadnie śnieg - spędzają tam czas dzieci.

Jak przekazała w środę wicedyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu Krystyna Ostrowska, zrealizowany trzeci etap przebudowy Góry Miłości zakończył przywracanie dawnego wyglądu tego miejsca.

Wzniesienie, któremu nadano nazwę Góra Miłości, to pokopalniana hałda. Założony ok. 1840 r. park powstał bowiem m.in. na terenach dawnych wyrobisk górniczych. Czasy świetności zabytkowego parku utrwalono np. na pocztówkach. Wśród nich można znaleźć przedstawiające właśnie Górę Miłości - z alpinarium na zboczach i sadzawką u podnóża.

Wcześniej, w inspiracji dawnymi rozwiązaniami, miejskie spółki zbudowały na wzniesieniu kaskadę wodną i powiększyły sadzawkę u podnóża. Po remoncie sadzawka jest większa, odtworzono też wysepkę. Ostatnio zrealizowano kolejne prace - wokół Góry Miłości wiją się ścieżki z ławkami, a całość uzupełniają rośliny, skomponowane w stylu ogrodu górskiego.

"Szczególnie korzystny wpływ na wygląd Góry Miłości i uzyskanie zamierzonego efektu ma budowa altany z okrągłym siedziskiem pośrodku oraz zamontowanie dużej kamiennej donicy, w której posadzono sosnę - gatunek charakterystyczny dla krajobrazu górskiego" - uznała Ostrowska.

Ogród Bytomski utworzono natomiast na terenie przylegającego do Parku Kachla zaplecza Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej, od strony ul. Tarnogórskiej. Ogród niejako uzupełnia istniejące tam w pobliżu od dwóch sezonów miniarboretum.

Od piątku w Ogrodzie Bytomskim będzie można oglądać rośliny dobrane ze względu na kwiaty w kolorach miasta - żółtym i niebieskim. Główną atrakcją będą jednak rozmieszczone w ogrodzie postaci bytomskich legend.

Goście piątkowego otwarcia Ogrodu Bytomskiego będą mogli od godz. 11. wysłuchać bytomskich legend w śląskiej gwarze, posłuchać śląskiej muzyki i skosztować regionalnych przysmaków. Potem zaplanowano też przejście na odnowioną Górę Miłości.

Początki obecnego Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla sięgają 1840 r., kiedy hrabia Hubert von Tiele-Winckler podarował społeczeństwu Bytomia 330 mórg lasu dworskiego z aleją drzew i bocznymi ścieżkami. Obszar powiększono o nieużytki dawnej kopalni "Teresa" i wytyczono główną trasę spacerową, tzw. Promenadę.

W parku powstały stawy po zapadliskach górniczych, jeden z nich przekształcono później w otwarte kąpielisko, a drugi jako tzw. staw łabędzi, z drewnianym mostkiem, istnieje do dziś. Założono też mały ogród zoologiczny, który przetrwał do lat powojennych. Największą hałdę przekształcono w Górę Miłości z altaną i skalnym ogrodem, pojawiła się podświetlana fontanna. W latach 1934-1935 wybudowano dużą szklarnię, gdzie urządzono palmiarnię.

Według miejskich historyków bytomski park w okresie międzywojennym był uznawany za jeden z najpiękniejszych na całym Śląsku, po parku Szczytnickim we Wrocławiu. W okresie powojennym nosił nazwę Parku im. gen. Świerczewskiego. W 1992 r. został wpisany do rejestru zabytków woj. śląskiego. Park ma ok. 43 ha powierzchni.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY