REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Cenne odkrycia w katedrze na Wawelu

  • Autor: PAP
  • 21 cze 2017 13:13
Cenne odkrycia w katedrze na Wawelu
fot. pixabay.com

Dwa cenne malowidła ścienne, jedno powstałe w XV w., a drugie prawdopodobnie w XVII w. odkryto podczas remontu katedry na Wawelu w Krakowie. W najbliższym czasie dzieła nieznanych artystów zbadają konserwatorzy.

REKLAMA

Wchodzący do katedry nie zobaczą odkryć - są w wyższych partiach świątyni, dodatkowo przysłonięte rusztowaniami (fragment nawy południowej jest odnawiany; prawa strona wejścia do katedry). Odkryte dekoracje malarskie są nad kaplicami Potockich i Szafrańców.

We wtorek komisja ekspertów, złożona m.in. z przedstawicieli Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), oceniła, że odkryte dekoracje powinny zostać zabezpieczone, a w przyszłości, w miarę możliwości eksponowane, tak by wierni i turyści mogli je podziwiać.

Jak mówił PAP konserwator zabytków Ignacy Jakubczyk, XV-wieczna dekoracja malarska to wielobarwny ornament geometryczny, zaś XVII-wieczne dzieło jest mniej różnorodne kolorystycznie. "Wydaje się, że to prawdopodobnie XVII-wieczne dzieło mogło być malowidłem figuralnym, być może przedstawiającym anioła, bo na fragmencie, który mamy, zdaje się widnieć skrzydło anioła" - zauważył konserwator.

Wnętrza katedry wawelskiej są odnawiane od 10 lat. W tym czasie dzieła sztuki odkryto m.in. za ołtarzem głównym i przy kaplicy Stefana Batorego.

"Bardzo cieszymy się z tego kolejnego odkrycia. To potwierdzenie, że historia malarstwa i architektury tej katedry jest bogatsza, niż nam się zdawało i niż to widzimy" - powiedział PAP proboszcz katedry na Wawelu ks. Zdzisław Sochacki.

Zapowiedział też, że prawdopodobnie w przyszłym roku, w zależności od finansów, dojdzie do remontu kolejnych fragmentów ścian i sklepień świątyni. "Pewnie też coś odkryjemy" - podsumował proboszcz.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY