REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Centrum handlowe Zielone Arkady pod lupą

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 cze 2015 09:36
Centrum handlowe Zielone Arkady pod lupą
Zielone Arkady

Bydgoskie centrum Zielone Arkady to przykład komercyjnego obiektu handlowego o interesującej i oryginalnej architekturze. Na szczególną uwagę zasługuje projekt wejścia do Zielonych Arkad, zwany kryształem. Jednak nie tylko on się wyróżnia. Projekt Zielonych Arkad został wykonany przez architektów z ECE Projektmanagement, we współpracy z biurem architektonicznym Benoy oraz pracowni Stabil z Katowic.

REKLAMA

CH Zielone Arkady to jedno z największych centrów wybudowanych dotąd w Polsce przez ECE Projektmanagement Polska Sp. z o.o. i największy obiekt łączący funkcje handlowo – usługowo – rozrywkowe zlokalizowany w Bydgoszczy. Pomieści ponad 200 lokali o powierzchni najmu 51 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt inwestycji to około 150 mln euro. Bydgoskie centrum Zielone Arkady jest przykładem komercyjnego obiektu handlowego wyróżniającego się interesującą i oryginalną architekturą.

Elewacja galerii będzie pokryta silikonowym tynkiem cienkowarstwowym w trzech stonowanych, beżowych odcieniach, podzielonym boniowaniami na nieregularne geometryczne kształty, z szarym, tynkowanym cokołem.

Strefa wejściowa od strony ul. Kujawskiej wykonana będzie w konstrukcji stalowo-żelbetowej i obłożona panelami aluminiowymi, uzupełniona przez rozległe przeszklenia. Formą nawiązywać będzie do kryształu i tak też potocznie jest już nazywana. Od strony ul. Wojska Polskiego strefa wejściowa będzie miała formę westybulu (przedsionka) obłożonego panelami z laminowanych płyt HPL imitujących drewno. Na tej części elewacji pojawią się również dwa oryginale akcenty zaznaczone przez gabiony (kosze stalowe) z tłuczniem kamiennym i obramowaniem z roślinności pnącej. Mniej wyeksponowane miejsca elewacji będą pokryte tynkiem cienkowarstwowym w kolorze szarym, a także poziomymi aluminiowymi lamelami (żaluzjami) w tym samym kolorze.

W strefie dostaw na elewacji pojawią się panele systemowe w kolorze ciemnoszarym oraz jasnoszare bloczki betonowe o licu łamanym. Elewacja parkingu będzie wykonana ze szpachlowanego, malowanego betonu. Ściana pomiędzy parkingiem, a galerią (od strony północnej), wraz z obudową klatek schodowych obłożona będzie aluminiowymi panelami sandwiczowymi firmy Trimo w czterech odcieniach żółci i zieleni.

CH Zielone Arkady jest położone na działce o powierzchni 4,5 ha przy ul. Wojska Polskiego 1 w Bydgoszczy. Centrum stanowią dwa budynki. Główna część to centrum handlowe z trzema kondygnacjami handlowo-usługowymi i zlokalizowaną w zachodniej części kondygnacją biurową. Po stronie północnej powstanie sześciokondygnacyjny parking z miejscami postojowymi dla 1,2 tys. pojazdów i dwiema strefami dojazdowymi. Galeria Zielone Arkady powstaje na terenie po byłej drukarni Ortis przy Rondzie Kujawskim w Bydgoszczy.

Do budowy centrum generalny wykonawca, firma Strabag, wykorzysta ok. 6 900 ton stali i ok. 52 000 m3 betonu. Zielone Arkady zostaną wybudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa w systemie BREEAM. Otwarcie centrum zaplanowano na początek listopada 2015.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY