REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Centrum Interpretacji Zabytków bez barier architektonicznych

  • Autor: PAP
  • 19 lis 2015 16:24
Centrum Interpretacji Zabytków bez barier architektonicznych
fot. warrenski, flickr.com

Dzięki zakupowi nowego sprzętu i modernizacji przestrzeni warszawskiego Centrum Interpretacji Zabytków, instytucja ta stała się bardziej przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Zainstalowano m.in. specjalne platformy oraz tablice informacyjne w alfabecie Braille'a.

REKLAMA

Dzięki dofinansowaniu Centrum w wysokości ok. 500 tysięcy złotych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, instytucja mogła przeprowadzić szereg prac modernizacyjnych, dostosowujących warunki placówki do potrzeb osób niepełnosprawnych - podkreślono podczas czwartkowej konferencji prasowej.

"Użyliśmy tych pieniędzy, by polepszyć warunki dostępności dla osób niepełnosprawnych. Mamy nową platformę, poruszającą się między dwiema kondygnacjami, przestrzeń na pierwszym piętrze jest już dostępna dla osób niepełnosprawnych" - powiedziała w czwartek Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy.

Znajdujące się na pierwszym piętrze ekspozytory wzbogacono o materiały umożliwiające odbiór wystawy przez gości niewidzących lub niedowidzących. Osoby niepełnosprawne ruchowo będą mogły dostać się na niedostępne dotychczas części wystawy przy pomocy nowych podnośników. Centrum Interpretacji Zabytków oraz obszar Starego Miasta zostały dodatkowo oznaczone specjalnie zaprojektowanym słupem informacyjnym - tzw. totemem - ustawionym przy ulicy Zapiecek.

"To bardzo popularne turystycznie miejsce, chętnie odwiedzane także przez samych warszawiaków. Zwiedzający zatrzymują się przed totemem i dowiadują się, w jakie miejsce za chwilę wejdą" - dodała Nekanda-Trepka.

Jak podkreśliła "wcześniej tablica dotyczyła wyłącznie tematu zniszczeń i odbudowy - dziś mówi i o samym Centrum Interpretacji Zabytków, o światowym dziedzictwie, jakim jest Stare Miasto, także o naszym muzeum i o szlaku piwnic: to projekt, powstający w ciągu ostatnich lat, obejmujący sześć lokalizacji, wyremontowanych ze środków norweskich. Totem jest ciekawy także dlatego, że projektując go, wzorowaliśmy się nieco na słupach ogłoszeniowych z okresu międzywojennego".

Dzięki współpracy z Muzeum Historii Polski przy "Projekcie edukacyjnym dotyczącym zniszczenia i odbudowy Starego Miasta w Warszawie", dofinansowanym z programu "Patriotyzm jutra", w Centrum odbywają się także bezpłatne zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W jego ramach stworzono także makietę Starego Miasta w skali 1:200, puzzle oraz figurki fasad najsłynniejszych staromiejskich zabytków. Świeżym nabytkiem Centrum są także tyflografiki zabudowy Starego Miasta, dzięki którym w zajęciach uczestniczyć będą mogły również osoby niewidome. Zakupiono także tablice informacyjne w alfabecie Braille'a.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY