REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Centrum Muzyki w Krakowie już z adresem

  • Autor: PAP
  • 21 lis 2017 16:13
Centrum Muzyki w Krakowie już z adresem
Fot. pixabay

Kraków pozyskał działkę pod budowę Centrum Muzyki - akt notarialny na zamianę gruntów między Agencją Mienia Wojskowego a miastem podpisano we wtorek. Powstanie Centrum planowane jest do roku 2024.

REKLAMA

Pozyskanie działki otwiera drogę do powstania na terenie krakowskich Grzegórzek Centrum Muzyki, w którym swe siedziby znajdą: Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego, Sinfonietta Cracovia, Capella Cracoviensis, Campus Akademii Muzycznej oraz Park Grzegórzki.

- To już pewne - Centrum Muzyki w Krakowie powstanie, a będziemy go budować razem z Miastem Kraków. Dzisiaj zostało spełnione to, co najważniejsze - pozyskaliśmy grunty i tym samym Miasto Kraków i Małopolska mają podstawową bazę do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego. W pierwszym kwartale 2018 roku ogłosimy konkurs architektoniczny, a w roku 2020 chcemy rozpocząć budowę centrum - powiedział marszałek woj. małopolskiego Jacek Krupa.

Jak dodał, w celu finansowania tego projektu powołana została Małopolska Agencja Rozwoju, która dysponuje 150 mln zł pozostałymi ze środków unijnych z poprzednich lat - z tzw. środków wygasających. - Te środki przestają teraz być środkami unijnymi, a stają się krajowymi - są zdeponowane na rachunku Banku Gospodarstwa Krajowego, którego dysponentem jest Zarząd Województwa Małopolskiego, jest to zatem rodzaj gwarancji - dodał marszałek.

Centrum Muzyki będzie prowadzone będzie wspólnie przez Województwo Małopolskie i Gminę Miejską Kraków. Całość inwestycji, obliczanej dziś wstępnie na kwotę 250 mln zł ma tworzyć "spójną, nowoczesną pod względem architektonicznym i urbanistycznym przestrzeń", która jednocześnie ma być miejscem odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców Krakowa.

- Kraków i Małopolska ma ogromne opóźnienie w dziedzinie inwestycji kultury - jesteśmy jedyną metropolią, która nie ma gmachu swojej własnej filharmonii, a korzystamy z budynku zastępczego - z kinoteatru. Dzisiaj nie ma odwrotu od decyzji o powstaniu Centrum Muzyki, a będzie to zależało od władz przyszłej kadencji - samorządowych, miejskich i wojewódzkich - powiedział szef Komitetu Honorowego Budowy Centrum Muzyki Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

W powstaniu Centrum Muzyki nie partycypuje już od ubiegłego roku Akademia Muzyczna, choć kiedy powstawał ten projekt - w roku 2011, planowane było jako wspólna inwestycja. - Nasze samodzielne działanie, to - ze względu na specyfikę prawną i odmienny sposób finansowania Akademii Muzycznej z budżetu centralnego - jedyne słuszne rozwiązanie. My także mamy czterohektarową działkę na Grzegórzkach, a w kwietniu 2017 roku zwróciliśmy się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego z prośbą o przyznanie nam środków na prowadzenie tej inwestycji i czekamy na odpowiedź. Rozstrzygnęliśmy już także konkurs na koncepcję architektoniczną naszej nowej, przyszłej siedziby na Grzegórzkach - poinformował PAP rektor Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Stanisław Krawczyński.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY