REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Centrum Spotkania Kultur to esencja współczesnej architektury

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 lip 2016 10:48
Centrum Spotkania Kultur to esencja współczesnej architektury
CSK- Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, fot. materiały prasowe
Centrum Spotkania Kultur to esencja współczesnej architektury
Centrum Spotkania Kultur to esencja współczesnej architektury
Centrum Spotkania Kultur to esencja współczesnej architektury
Centrum Spotkania Kultur to esencja współczesnej architektury
Centrum Spotkania Kultur to esencja współczesnej architektury

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie to imponująca i stworzona z rozmachem realizacja, która ma stanowić centrum życia kulturalnego regionu. W wymagającym projekcie, autorstwa uznanego architekta Bolesława Stelmacha, wykorzystano nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Szkło w połączeniu z industrialną aranżacją CSK stworzyło niezwykły budynek, stanowiący esencję współczesnej architektury.

REKLAMA

Prace nad nowym obliczem lubelskiego Centrum Spotkania Kultur trwały trzy lata, a uroczyste otwarcie nastąpiło w listopadzie 2015 roku. Wznowioną w 2012 roku realizację potraktowano z należytą uwagą i uznano za priorytetową inwestycję kulturalną regionu. W przeszklonych wnętrzach Centrum Spotkania Kultur swoje miejsce znajdzie kino studyjne, organizacje pozarządowe oraz różnorodne środowiska artystyczne. Ta kulturotwórcza przestrzeń stanie się również miejscem spędzania wolnego czasu. Kawiarnia oraz czytelnia umieszczona na oszklonym dachu pokrytym roślinnością z pewnością przyciągnie Lublinian.

- Koncepcja budynku mówiła o trzech warstwach różnych czasów powstania i funkcjonowania: kurhany Gutenberga na placu przed wejściem odnoszą się do przeszłości, multimedialne elewacje symbolizują teraźniejszość, a wiszące ogrody na dachach zwiastują przyszłość architektury. Szkło wykorzystane w CSK pełni ważną rolę ambientu-środowiska pozwalającego na swobodne przenikanie światła słonecznego do wnętrz budynku oraz jego emisję dzięki gigantycznym szklanym ekranom – mówi Bolesław Stelmach.

Szkło jako tafla grzewcza

Wybór szkła, spełniającego niezbędne wymogi architektoniczne i konstrukcyjne, stanowiło prawdziwe wyzwanie. Ostatecznie na świetlik o powierzchni 200 metrów kwadratowych wybrano szkło Saint-Gobain typu Eglas. Dzięki przejrzystości i mniejszej chłonności, szkło oferuje więcej swobody architektonicznej przy wymagających projektach.

– Dzięki technologii Eglas, po podłączeniu szkła do zasilania, pokrywająca powierzchnię niskoemisyjna powłoka z tlenków metali, przetwarza energię elektryczną w ciepło. Rozwiązanie to pozwala na zwiększenie atrakcyjności wnętrz oraz zapewnia komfort cieplny. Ponadto, niezależnie od warunków atmosferycznych szkło gwarantuje przejrzysty widok.  Może służyć także jako tafla grzewcza, pomocna przy roztapianiu śniegu na przeszkleniach dachowych – mówi Adam Księżopolski, regionalny kierownik ds. projektów Glassolutions Saint-Gobain.

- Projekt CSK wyróżnia nowatorskie podejście do tradycyjnych materiałów budowlanych, jakimi są: żelbet, szkło, aluminium i stal. Architektoniczna wizja wiązała się z nowymi wyzwaniami, którym musieliśmy sprostać jako wykonawca konstrukcji. W CSK zrealizowaliśmy między innymi tunele klejone do szklanych żeber, szklane budki wyjść na dach, 10-metrowe przęsła słupów wykonywane bez podparcia czy przestrzenne konstrukcje cięgnowe o długości ponad 80 metrów przeszklone szkłem z sitodrukiem. To był niezwykle wymagający projekt - dodaje Grzegorz Kmiecik, prezes Buma Factory.

Okazała i efektowna struktura fasad

Trudnym zadaniem dla szkła było także sprostanie wymaganiom stworzenia niepowtarzalnej tekstury szklanych fasad - szorstkiej, łuskowatej, organicznej powierzchni. Konstrukcja na bazie szkła SGG Stadip Securit Diamant i SGG Stainovo 66.4 z seralitem powstała według wzoru zaprojektowanego przez Bolesława Stelmacha.

Mimo swoich rozmiarów, imponujący budynek nie zdominował otaczającej go przestrzeni, a idealnie wkomponował się w towarzyszące mu kamienice na Alejach Racławickich. Jednocześnie w sześciu salach CSK może przebywać ponad 2 500 osób, w tym 1000 w sali operowej o najnowocześniejszej mechanice scenicznej w Polsce i jednej z najbardziej rozbudowanych w Europie. W Centrum znajduje się także sala kameralna dla 200 osób, sala kinowa dla 170 widzów oraz sala baletowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY