REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Certyfikat LEED dla Pałacu Kultury i Nauki? To możliwe

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 lip 2014 09:53
Certyfikat LEED dla Pałacu Kultury i Nauki? To możliwe
Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland
Certyfikat LEED dla Pałacu Kultury i Nauki? To możliwe
Certyfikat LEED dla Pałacu Kultury i Nauki? To możliwe

Coraz więcej budynków w Polsce powstaje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wiele z nich otrzymuje międzynarodowe certyfikaty, takie jak LEED, BREEAM czy Green Building. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie również ma szanse być budynkiem ekologicznym...

REKLAMA

...Władze Warszawy musiałyby tego chcieć i znaleźć na to pieniądze. Firma Skanska wzięła udział w postawieniu pierwszych kroków do tej zmiany.

W przypadku Pałacu Kultury i Nauki firma Skanska wykonała szereg audytów siedziby Biura Promocji Miasta, znajdującej się w budynku.

- Przeprowadziliśmy ocenę energetyczną oraz badanie jakości środowiska wewnętrznego. Następnie przygotowaliśmy propozycje rozwiązań technicznych i materiałowych wraz z wyceną - mówi Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland. - Z naszych analiz wynikało, że istnieje możliwość znacznego poprawienia komfortu przebywania w budynku i podniesienia jakości pracy, przy jednoczesnych oszczędnościach.

Jak mówi Katarzyna Zawodna, w Biurze Promocji Miasta, które mieści się w PKiN, możliwa byłaby redukcja zużycia wody o 44 proc. w stosunku do stanu obecnego. Wykonanie odpowiednich prac pozwoliłoby na uzyskanie certyfikatu LEED.

Katarzyna Zawodna zwraca uwagę na wymierne korzyści w postaci obniżonych rachunków. - Inwestycja zwróciłaby się w dłuższej perspektywie czasu, a na pewno stałaby się doskonałym przykładem tego w jaki sposób można unowocześniać już istniejące budynki - mówi.

Podnoszenie ich sprawności energetycznej niedługo stanie się koniecznością, gdyż według założeń dyrektywy Unii Europejskiej już w 2018 r. wszystkie budynki należące do sektora publicznego powinny charakteryzować się niskim zużyciem energii.

Nie ma przeciwskazań, by budynki już istniejące stawały się bardziej „zielone”. Przykładem mogą być biurowce, które poddawane są certyfikacji LEED Existing Buildings: Operations & Maintenance. Proces ten można przeprowadzić nawet w przypadku budynków lub powierzchni biurowych, które powstały kilkadziesiąt lat temu, nawet jeśli podlegają ochronie konserwatorskiej. Przykładem budynku, który przeszedł podobną metamorfozę  jest Empire State Building w Nowym Jorku, gdzie Skanska postanowiła dokonać renowacji oraz wprowadzić zielone i energooszczędne rozwiązania na zajmowanym przez siebie piętrze. Zainstalowano m.in. inteligentne systemy oświetlenia oraz klimatyzacji, dzięki czemu zużycie energii spadło aż o 35 proc. Przewidywano, że inwestycja ta zwróci się w ciągu 15 lat, jednak stało się tak w zaledwie 4 lata. Właściciel Empire State Building postanowił ubiegać się o certyfikat dla całego budynku. Od 2011 roku jest on certyfikowany w systemie LEED na poziomie Gold, czyli spełnia jedne z najbardziej restrykcyjnych norm środowiskowych wśród budynków biurowych na świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY