REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

CH Karolinka projektu Blue Architektura oficjalnie ekologiczna

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 maj 2015 11:42
CH Karolinka projektu Blue Architektura oficjalnie ekologiczna
CH Karolinka
CH Karolinka projektu Blue Architektura oficjalnie ekologiczna
CH Karolinka projektu Blue Architektura oficjalnie ekologiczna

Opolskie centrum handlowe Karolinka otrzymało certyfikat BREEAM In-Use, przyznawany istniejącym budynkom, które spełniają wymagające kryteria ekologiczne. Obiekt zaprojektowała pracownia Blue Architektura, za wystrój wnętrz odpowiada Saguez and Partners. Projektując Karolinkę architekci zadbali o to, aby centrum było funkcjonalne, przyjazne dla klientów i środowiska.

REKLAMA

CH Karolinka jest pierwszym obiektem w województwie opolskim, który może pochwalić się rozwiązaniami ekologicznymi i energooszczędnymi zgodnymi z certyfikacją BREEAM.

Audytorzy weryfikowali zgodność z rygorystycznymi wymogami BREEAM obu części Karolinki – galerii oraz parku handlowego. W kategoriach „Budynek” oraz „Zarządzanie obiektem” galeria handlowa uzyskała wynik odpowiednio 75 proc. ("Excellent") i 69 proc. ("Very good"). Analogiczne wyróżnienie przyznano parkowi handlowemu Karolinka II, który zdobył ocenę "Very good" z wynikami odpowiednio 62 proc. i 67 proc.

- Jestem dumny, że Karolinka dołączyła do grona najbardziej zielonych obiektów komercyjnych w Polsce. Certyfikat BREEAM potwierdza wysoki poziom energooszczędnych i przyjaznych środowisku rozwiązań od dawna stosowanych w centrum – powiedział Wojciech Smyk, Vice President w firmie BlackRock, będącej właścicielem CH Karolinka.

Rozwiązania, które miały wpływ na pozytywny wynik certyfikatu, to przede wszystkim: sprawne zarządzanie obiektem, wykorzystanie ekologicznych materiałów budowlanych i wykończeniowych, efektywne gospodarowanie energią i odpadami oraz minimalizowanie zanieczyszczenia środowiska.

- Uzyskanie certyfikatu BREEAM dla CH Karolinka było dla nas zadaniem priorytetowym. Wymagało zastosowania nowych rozwiązań technicznych i udoskonalenia już istniejącego budynku oraz procedur, ale z efektu jesteśmy bardzo zadowoleni – skomentował Frederic Rouleau, Dyrektor ds. Zarządzania Mayland Real Estate.

Za przeprowadzenie procesu certyfikacji opolskiej Karolinki odpowiedzialna była firma WSP. - Umiejętne wykorzystanie i zarządzanie zielonymi rozwiązaniami zastosowanymi w CH Karolinka, przełożyło się na uzyskanie certyfikatu BREEAM In-Use dla obiektu - powiedziała Ewa Kowalska-Ocneanu, szef Działu Zrównoważonego Rozwoju w WSP oraz audytor w procesie certyfikacji.

Architekci zadbali o to, aby centrum było funkcjonalne i przyjazne. Ze względu na wygodę klientów zdecydowano się na parterową formę budynku. Cała konstrukcja zyskała na lekkości dzięki długiej, lekko falującej fasadzie, która liczy aż 1,2 km. Podświetlana nocą zmienia się w barwną, siedmiokolorową, błyszczącą wstęgę. Architektom zależało również na tym, aby centrum było przyjazne dla środowiska. Za projekt odpowiada pracownia Blue Architektura, za wystrój wnętrz odpowiada Saguez and Partners

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY