REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

CH Karolinka projektu Blue Architektura oficjalnie ekologiczna

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 maj 2015 11:42
CH Karolinka projektu Blue Architektura oficjalnie ekologiczna
CH Karolinka
CH Karolinka projektu Blue Architektura oficjalnie ekologiczna
CH Karolinka projektu Blue Architektura oficjalnie ekologiczna

Opolskie centrum handlowe Karolinka otrzymało certyfikat BREEAM In-Use, przyznawany istniejącym budynkom, które spełniają wymagające kryteria ekologiczne. Obiekt zaprojektowała pracownia Blue Architektura, za wystrój wnętrz odpowiada Saguez and Partners. Projektując Karolinkę architekci zadbali o to, aby centrum było funkcjonalne, przyjazne dla klientów i środowiska.

REKLAMA

CH Karolinka jest pierwszym obiektem w województwie opolskim, który może pochwalić się rozwiązaniami ekologicznymi i energooszczędnymi zgodnymi z certyfikacją BREEAM.

Audytorzy weryfikowali zgodność z rygorystycznymi wymogami BREEAM obu części Karolinki – galerii oraz parku handlowego. W kategoriach „Budynek” oraz „Zarządzanie obiektem” galeria handlowa uzyskała wynik odpowiednio 75 proc. ("Excellent") i 69 proc. ("Very good"). Analogiczne wyróżnienie przyznano parkowi handlowemu Karolinka II, który zdobył ocenę "Very good" z wynikami odpowiednio 62 proc. i 67 proc.

- Jestem dumny, że Karolinka dołączyła do grona najbardziej zielonych obiektów komercyjnych w Polsce. Certyfikat BREEAM potwierdza wysoki poziom energooszczędnych i przyjaznych środowisku rozwiązań od dawna stosowanych w centrum – powiedział Wojciech Smyk, Vice President w firmie BlackRock, będącej właścicielem CH Karolinka.

Rozwiązania, które miały wpływ na pozytywny wynik certyfikatu, to przede wszystkim: sprawne zarządzanie obiektem, wykorzystanie ekologicznych materiałów budowlanych i wykończeniowych, efektywne gospodarowanie energią i odpadami oraz minimalizowanie zanieczyszczenia środowiska.

- Uzyskanie certyfikatu BREEAM dla CH Karolinka było dla nas zadaniem priorytetowym. Wymagało zastosowania nowych rozwiązań technicznych i udoskonalenia już istniejącego budynku oraz procedur, ale z efektu jesteśmy bardzo zadowoleni – skomentował Frederic Rouleau, Dyrektor ds. Zarządzania Mayland Real Estate.

Za przeprowadzenie procesu certyfikacji opolskiej Karolinki odpowiedzialna była firma WSP. - Umiejętne wykorzystanie i zarządzanie zielonymi rozwiązaniami zastosowanymi w CH Karolinka, przełożyło się na uzyskanie certyfikatu BREEAM In-Use dla obiektu - powiedziała Ewa Kowalska-Ocneanu, szef Działu Zrównoważonego Rozwoju w WSP oraz audytor w procesie certyfikacji.

Architekci zadbali o to, aby centrum było funkcjonalne i przyjazne. Ze względu na wygodę klientów zdecydowano się na parterową formę budynku. Cała konstrukcja zyskała na lekkości dzięki długiej, lekko falującej fasadzie, która liczy aż 1,2 km. Podświetlana nocą zmienia się w barwną, siedmiokolorową, błyszczącą wstęgę. Architektom zależało również na tym, aby centrum było przyjazne dla środowiska. Za projekt odpowiada pracownia Blue Architektura, za wystrój wnętrz odpowiada Saguez and PartnersRekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY