REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Chcemy żyć i mieszkać nad rzeką

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 24 lip 2017 16:42
fot. pixabay.com

Coś takiego jest w zbiornikach i ciekach wodnych, co bardzo nas, ludzi, do nich przyciąga. Niezależnie, czy chodzi o kojący szum, czy kontakt z naturą, chcemy przebywać w pobliżu rzeki, jeziora lub stawu. Czym różni się projektowanie budynków nad wodą i skąd bierze się ich popularność?

REKLAMA

Bliskość wody to nie tylko piękny widok, relaksujący szum i kontakt z naturą. W mieście najczęściej wiąże się także z bliskością terenów rekreacyjnych i spacerowych. Woda jest na tyle atrakcyjna, że w planach przestrzennych wielu miast umieszcza się sztuczne zbiorniki albo projektuje kanały, przy których powstają kompleksy mieszkaniowo- biurowe z dodatkowymi funkcjami, takimi jak np. gastronomia.

- Najsłynniejszym tego przykładem jest wyspa Palma w Dubaju, ale podobne inwestycje powstają również w Europie. W Amsterdamie większość kanałów została wybudowana w XVII wieku, głównie na potrzeby przemysłu, a dzisiaj znajdują się tam najdroższe inwestycje mieszkaniowe. Zauważalny jest też trend na wykorzystanie dawnych terenów portowych pod zabudowę wielofunkcyjną i infrastrukturę pieszo-rowerową, np. w Oslo w Norwegii czy Lyonie we Francji – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak, architekt z AP Szczepaniak.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY