REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ciekawa historia dworca Wrocław Świebodzki

  • Autor: PKP S.A.
  • 15 wrz 2014 15:03
Ciekawa historia dworca Wrocław Świebodzki
Dworzec Świebodzki we Wrocławiu, fot. propertydesign.pl
Ciekawa historia dworca Wrocław Świebodzki
Ciekawa historia dworca Wrocław Świebodzki

Dworzec Wrocław Świebodzki to drugi najstarszy dworzec w stolicy Dolnego Śląska. Powstał według projektu inżyniera Aleksa Cochiusa. W latach 20. XX wieku pojawił się śmiały projekt autorstwa ówczesnego architekta miejskiego Maxa Berga.

REKLAMA

Dworzec Wrocław Świebodzki został wybudowany przez Towarzystwo Kolei Wrocławsko - Świdnicko - Świebodzickiej w związku z utworzeniem linii kolejowej Wrocław - Świebodzice. Ta natomiast powstała by usprawnić transport towarów z okolic Wałbrzycha do Wrocławia.

Dworzec Wrocław Świebodzki został wybudowany w ekspresowym tempie według projektu inżyniera Aleksa Cochiusa. Prace rozpoczęły się w 1842 roku i dobiegły końca w sierpniu następnego roku. Uroczystego otwarcia nowej linii kolejowej dokonano 28 października 1843 roku. W 1844 roku po torach ze Świebodzkiego zaczęły kursować pociągi towarowe, a w 1844 roku uruchomiono połączenie z Dworca Świebodzkiego w kierunku Świdnicy. Z czasem ilość towarów i osób przewożonych z dworca Świebodzkiego zaczęła rosnąć. Duże znaczenie miała tu również chęć uruchomienia nowej linii kolejowej do Szczecina. Stąd 25 lat po otwarciu obiektu podjęto decyzję o jego rozbudowie.

Koncepcję architektoniczną przebudowy gmachu dworca powierzono dwóm berlińskim architektom Walterowi Kyllmanowi i Adolfowi Heydenowi. Projekt przebudowy zlecono Emilowi Hasenjagerowi. W 1869 roku rozpoczęto prace, które trwały do 1874 roku. Rozbudowano gmach dyrekcji (od strony ulicy Tęczowej) oraz przebudowano stary gmach dworca. Od frontu dworca dobudowano środkową część z kolumnadą po bokach. Wejście uwieńczono zegarem. Po jego obu stronach umieszczono dwie rzeźby kobiet w antycznych strojach, które były alegoriami Pomeranii i Silesii.

Od okresu ostatniej przebudowy aż do czasów współczesnych bryła dworca Wrocław Świebodzki nie uległa praktycznie żadnym zmianom. W latach 20. XX wieku pojawił się śmiały projekt autorstwa ówczesnego architekta miejskiego Maxa Berga (we Wrocławiu zaprojektował między innymi Halę Stulecia). Zakładał on, że Wrocław Świebodzki będzie najważniejszym dworcem w stolicy Dolnego Śląska, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie powstaną wysokie budynki o funkcji handlowo - usługowej. Koncepcja ta jednak nigdy nie została zrealizowana. Dworzec Wrocław Świebodzki został wyłączony z ruchu kolejowego na początku lat 90.

Obecnie PKP S.A. planuje tam duży projekt deweloperski. Spółka chce zrealizować komercyjne zagospodarowanie tego terenu oraz rewitalizację zabytkowego budynku dworcowego. W sierpniu spółka poinformowała o zakwalifikowaniu się trzech podmiotów (Archicom Sp. z o.o., Konsorcjum Anguloa Trading Limited, TriGranit Development Polska Sp. z o.o. i Konsorcjum HB Reavis Poland Sp. z o.o., Polcom Investment XII Sp. z o.o.) do drugiego etapu postępowania na wybór inwestora, który zagospodaruje teren dworca Wrocław Świebodzki. W kolejnym etapie postępowania inwestorzy złożą wiążące oferty. Wybór partnera, który wspólnie z PKP S.A zrealizuje tę inwestycję, planowany jest na przełom bieżącego i przyszłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY