REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

"Ciężar niewłaściwy" przy dworcu Łódź Fabryczna. Pojawiła się ciekawa instalacja

  • Autor: UM Łódź
  • 11 sie 2017 10:40
"Ciężar niewłaściwy" przy dworcu Łódź Fabryczna. Pojawiła się ciekawa instalacja
Rzeźba "Ciężar niewłaściwy" , fot. Stefan Brajter / UMŁ

"Ciężar niewłaściwy" to szósta realizacja w ramach projektu UNIQA Art Łódź, organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Tym razem jest to czterometrowa rzeźba autorstwa dwójki artystów z Warszawy: Tomasza Górnickiego oraz Chazme.

REKLAMA

Rzeźba została ustawiona w przestrzeni od północnej strony dworca Łódź Fabryczna przy al. Rodziny Poznańskich.  To dwubryłowa forma o wysokości około czterech metrów, stojąca na podstawie zajmującej ponad metr kwadratowy powierzchni. Podstawa rzeźby to zdekonstruowany, geometryczny postument, spawany z czarnej, gorącowalcowanej stali. Na nim została ustawiona druga część rzeźby - postać człowieka: zbrojony stalą odlew ze sztucznego kamienia (konglomerat żywicy akrylowej), w pięciu miejscach przyspawany prętem żebrowanym do podstawy rzeźby. Obiekt jest impregnowany, uzbrojony wewnątrz oraz dociążony balastem 1000 kg. Nie posiada elementów ruchomych, a wszystkie jego krawędzie zostały w odpowiedni sposób wygładzone. Przewidziane jest, iż z biegiem czasu, dla celów estetycznych, rzeźba pokryje się warstwą rdzy. Ekspozycja rzeźby ma charakter stały - podaje oficjalny portal miejski Łodzi.

Twórcy rzeźby, do jej opisu posługują się fragmentem wiersza pt. "Wybudowałem pomnik", autorstwa Horacego:

Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu
strzelający nad ogrom królewskich piramid
nie naruszą go deszcze gryzące nie zburzy
oszalały Akwilon oszczędzi go nawet.

Autorzy tłumaczą że rzeźba "Ciężar niewłaściwy" jest odwróceniem słów Horacego. Człowiek i monolit rozsypują się na naszych oczach. Nie wiemy, czy to rozpad podstawy ciągnie za sobą postać, czy to postać zapada się w sobie, a masa właściwa jej ego pochłania otoczenie. Obydwie materie oddziałują na siebie, jedna burzy stabilność drugiej. Nietrwałość, próżność, przemijanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY