REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

CKK Jordanki oficjalnie otwarte

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 gru 2015 12:27
CKK Jordanki oficjalnie otwarte
CKK Jordanki, fot. Mostostal Warszawa
CKK Jordanki oficjalnie otwarte
CKK Jordanki oficjalnie otwarte
CKK Jordanki oficjalnie otwarte
CKK Jordanki oficjalnie otwarte
CKK Jordanki oficjalnie otwarte

Toruń wzbogacił się o jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych w Polsce. Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach zbudowano według projektu światowej sławy architekta - Fernando Menisa.

REKLAMA

Hiszpański projektant przyznał, że przy jego tworzeniu inspirował się gotycką architekturą Torunia, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Projektant wpisał  nowoczesny obiekt z betonu i cegły w wiekową zabudowę miasta. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum: Mostostal Warszawa (lider) – Acciona Infrastruktura (partner). Uroczyste otwarcie zainaugurował koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Realizacja tego wyjątkowego przedsięwzięcia zajęła Mostostalowi Warszawa ponad dwa lata, a zakończona inwestycja ma szansę zapisać  się w historii polskiej architektury jako najnowocześniejsza sala koncertowa w naszym kraju.

Najnowocześniejsza sala koncertowa w Polsce

Centrum Koncertowe w Toruniu ma sześć kondygnacji i około 22 tys. mkw. powierzchni.
W jego wnętrzu znajdują się: sala ze sceną i kanałem dla orkiestry,  widownia na 880 miejsc i scena plenerowa na 300 miejsc, a także pomieszczenia techniczne, administracyjne i socjalne. To koncepcja surowej betonowo-ceglanej sali, która częściowo zanurzona jest pod ziemią. Głównym założeniem projektu było stworzenie wielofunkcyjnego obiektu, który pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń: koncertów symfonicznych, jak i popowych, widowisk teatralnych, a także targów oraz pokazów mody. 

Niespotykane rozwiązania

Przy budowie Centrum Kulturalno-Kongresowego zastosowano wiele niespotykanych dotąd w Polsce rozwiązań. Jednym z nich jest technologia wyłożenia fasady obiektu tzw. PIKADO. Pikado  powstaje w ten sposób, że na jednej stronie szalunku przyklejana jest połamana i chaotycznie ułożona cegła. Między jego drugą stroną a cegłą wlewany jest beton, który wypełnia wszystkie szczeliny. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia jest skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. Architekt chciał tym zabiegiem nawiązać do gotyckiej starówki Torunia. Ponadto - oprócz funkcji estetycznej – pikado stanowi istotny element akustyki budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest również mobilna ściana pomiędzy dużą salą koncertową, a salą kameralną, która jest najwyższą ruchomą przegrodą w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY