REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Co dalej z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej?

  • Autor: Agnieszka Widera / portalsamorzadowy.pl
  • 17 mar 2017 10:28
Co dalej z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej?
Projekt muzeum w Ossowie uzyskał pozwolenie na budowę pod koniec 2014 r. (Wizualizacje: Arkon Atelier/ossow1920.pl)

W 2020 r. przepadnie 100 rocznica Bitwy Warszawskiej - jednego z najważniejszych wydarzeń w Polsce w XX wieku. Muzeum w Wołominie lub Radzyminie za około 30 mln zł, które miałoby godnie upamiętnić zwycięstwo, ciągle jest w fazie projektu. Na razie brakuje pieniędzy i dobrej woli polityków, by wzbić się ponad podziały.

REKLAMA

„Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku przed setną rocznicą zwycięskiej wojny polsko-bolszewickiej. Przygotowania, możliwości – rozwiązania” – to temat debaty jaka odbędzie się 17 marca w Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie na terenie gminy Wołomin.

Miejsce nie jest przypadkowe. Centrum jako samorządowa jednostka kultury pełni obecnie funkcję muzeum, gdzie znajduje się wystawa, prowadzone są zajęcia edukacyjne, wyświetlany film o Bitwie Warszawskiej, i oprowadzane są wycieczki po terenie bitwy i boju w Ossowie. Centrum jest jednak małe, jednocześnie może przyjąć 50-osobową wycieczkę.

- O tym jak ważne to miejsce i wydarzenie dla Polaków, świadczy fakt, że co roku w obchodach jubileuszowych 15 sierpnia bierze udział kilkanaście tysięcy osób – podkreśla Adam Kopczyński, przewodniczący Wspólnoty Samorządowej Powiatu Wołomińskiego, która organizuje piątkowa debatę.

Stowarzyszenie i samorządowcy od lat zabiegają, by miejsce upamiętniające zwycięstwo nad bolszewikami był godne i reprezentacyjne. Chodzi o budowę nowego Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Gotowy projekt czeka na realizację od ponad dwóch lat.

- Projekt zakłada budowę trzech budynków w zwartych bryłach obok siebie wraz z zagospodarowaniem ternu wokół. Jest projekt, wsparcie radnych i gminnych i powiatowych, pozwolenie na budowę, teren gminny więc tylko wbijać szpadel – mówi Rafał Pazio, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie. - Według kosztorysu projektanta sama budowa kosztować ma ok. 20-22 mln zł, a nowoczesne wyposażenie i multimedialne technologie jakie obecnie wykorzystuje się w tego typu placówkach – ok 6-9 mln zł – wylicza dyrektor.

Budowa miałaby potrwać ok. 2 lat. Jednak pozostaje w zawieszeniu z powodu braku pieniędzy na realizację inwestycji.

Przeczytaj więcej: Kiedy i gdzie Muzeum Bitwy Warszawskiej? Czas nagli

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY