REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Co dalej z ustawą krajobrazową? Projekt wraca z Sejmu

  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 19 mar 2015 13:33
Co dalej z ustawą krajobrazową? Projekt wraca z Sejmu
fot. Fotolia

Tylko PO jest za projektem ustawy o ochronie krajobrazu w formie zaproponowanej przez sejmowe komisje. Pozostałe kluby parlamentarne są przeciwne. Sporo kontrowersji budzi m.in. opłata reklamowa i strefy ochrony krajobrazu.

REKLAMA

- Rewolucyjność projektu ustawy krajobrazowej polega na tym, że jeżeli chcemy na serio ochrony krajobrazu oznacza to wprowadzenie pewnych nakazów, zakazów i poniesienie kosztów – powiedziała w Sejmie Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO. Sejm debatował nad sprawozdaniem (druk nr 3207) połączonych komisji: infrastruktury, kultury i środków przekazu, a także samorządu terytorialnego i polityki regionalnej dotyczącym prezydenckiego projektu tzw. ustawy krajobrazowej (druk 1525). Sprawozdanie jest efektem półtorarocznych prac sejmowej podkomisji, której przewodniczącą była właśnie Śledzińska-Katarasińska.

Jej zdaniem projekt jest przełomowy, ponieważ jest pierwszą próbą kompleksowego uregulowania kwestii reklam w przestrzeni publicznej. Daje ponadto odpowiednie narzędzia samorządom do podejmowania działań w tym zakresie, narzędzia do przeciwdziałania degradacji otoczenia.

Iwona Śledzińska-Katarasińska przypomina, że Polska zobowiązała się do spełnienia wymagań konwencji krajobrazowej, projekt jest pierwszym krokiem w tym kierunku.

- Projekt definiuje pojęcie reklamy, szyldu, krajobrazu, krajobrazu kulturowego, krajobrazu priorytetowego. Ważne, by w ciągu trzech lat od wejścia w życie przepisów, wszystkie samorządy wojewódzkie przeprowadziły jednolite audyty krajobrazowe – podkreśliła Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Jedyna deklaracja poparcia projektu padła ze strony Platformy Obywatelskiej. Większość klubów zgłosiła swoje poprawki. Sporo kontrowersji budzi opłata reklamowa, przez wielu uznawana za formę dodatkowego opodatkowania przedsiębiorców. Posłowie krytykowali też zasadność powstawania stref ochrony krajobrazu.

Zgłoszone przez posłów poprawki rozpatrzą połączone komisje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY