REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Co najmniej 40 mln zł na nową siedzibę Biblioteki Kraków

  • Autor: PAP
  • 09 maj 2017 16:47
fot. pixabay.com

Biblioteka Kraków, która rozpoczęła działalność 1 stycznia 2017 r. jako samorządowa instytucja kultury, będzie miała siedzibę w tzw. zajeździe kazimierskim. Wstępny koszt remontu i dostosowania tej kamienicy na użytek Biblioteki Kraków to co najmniej 40 mln zł.

REKLAMA

W tej chwili Biblioteka Kraków ma tymczasową siedzibę - w dawnym budynku dworca PKP przy pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Mieszczą się tu zaplecze administracyjne nowej instytucji, dział metodyczny i promocji. Dyrekcja Biblioteki Kraków planuje, że za trzy lata gotowa będzie stała siedziba placówki w zabytkowym tzw. zajeździe kazimierskim.

Zajazd kazimierski znajduje się przy ul. Krakowskiej i Węgłowej. Koszty remontu i adaptacji budynku do potrzeb nowoczesnej biblioteki pokryje Urząd Miasta Krakowa. Ze względu na zabytkowy charakter kamienicy oraz jej walory estetyczne dyrekcja placówki zwróci się z prośbą o dofinansowanie remontu do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

"Zgodnie ze wstępną oceną modernizacja budynku wyniesie 40 mln zł, jednak z uwagi na zabytkowy charakter obiektu oraz niespodzianki, które mogą się pojawić w trakcie remontu, koszty modernizacji mogą wzrosnąć o 1/3 szacowanej obecnie kwoty" - powiedziała na konferencji prasowej w poniedziałek Halina Szłapa, zastępca dyrektora Biblioteki Kraków.

Plan funkcjonalno-użytkowy opuszczonego od lat i niszczejącego zajazdu kazimierskiego jest już gotowy. "To wstępne planowanie; może okazać się, że inne rozwiązania będą dogodniejsze" - powiedział dyrektor Biblioteki Kraków Stanisław Dziedzic, który wcześniej kierował Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Krakowa.

Łączna powierzchnia zajazdu kazimierskiego wynosi 5 tys. m kw. Budynek liczy trzy piętra oraz poddasze i piwnicę. W nowej siedzibie ma funkcjonować nie tylko wypożyczalnia i czytelnia, ale i księgarnia, kawiarnia, sale konferencyjne, pokój zabaw dla dzieci oraz tzw. pokoje pisarzy (Lema, Miłosza, Szymborskiej, Mrożka), w których znajdą się zbiory związane z tymi literatami.

"Jeśli w Bibliotece Kraków będą pamiątki po pisarzach, to będzie on pełniła funkcję swoistego muzeum. To konieczność, duże wyzwanie, żeby biblioteka była równocześnie miejscem pamięci o tych ludziach, którzy Kraków w ostatnich dziesięcioleciach ogromnie rozsławili. Byliśmy przez kilkanaście lat jedynym na świecie miastem, gdzie mieszkało jednocześnie dwóch noblistów w dziedzinie literatury" - powiedział Dziedzic.

Biblioteka Kraków powstała na mocy decyzji krakowskich radnych, którzy w lipcu zeszłego roku zdecydowali o połączeniu w jedną samorządową instytucję kultury czterech dotychczasowych bibliotek publicznych wraz z ich filiami: Krowoderskiej, Nowohuckiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej. Nową instytucję tworzy sieć 57 bibliotek miejskich. Najmniejsza z nich ma 28 m kw., największa 560 m kw. powierzchni przeznaczonej dla użytkowników.

Łącznie w swoich zbiorach Biblioteka Kraków ma 1,2 mln woluminów, z których korzysta 220 tys. czytelników. Biblioteka Kraków planuje zakup nowych pozycji - przy ich wyborze będzie się kierowała sugestiami pracowników filii bibliotecznych wchodzących w skład Biblioteki Kraków.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY