REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Co robić, gdy biuro zaczyna uwierać i nie odpowiada potrzebom?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 maj 2015 15:47
Co robić, gdy biuro zaczyna uwierać i nie odpowiada potrzebom?
fot. JLL
Co robić, gdy biuro zaczyna uwierać i nie odpowiada potrzebom?
Co robić, gdy biuro zaczyna uwierać i nie odpowiada potrzebom?

- Często spotykam się z sytuacjami, kiedy biuro blokuje, uwiera, staje się niewygodne, niewystarczające, nieodpowiadające potrzebom najemcy. Najemca czuje duży dyskomfort, ale nie zawsze wie jak, i co może zmienić - mówi Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych JLL i doradza, jak zmienić biuro na lepsze.

REKLAMA

Definicja potrzeb

Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie potrzeb – określenie co tak właściwie jest w biurze niewygodne – czy jest to słaba klimatyzacja, niedobre oświetlenie, brak odpowiedniej ilości stanowisk pracy czy za mała ilość sal konferencyjnych? Trzeba także zadać pytanie jakie będą potrzeby użytkownika zarówno w krótszej jak i w dłuższej perspektywie.

Jeśli najemca już wie czego chce i okazuje się, że biuro jest zdecydowanie zbyt ciasne na jego potrzeby, należy zadać i odpowiedzieć na kolejne pytanie – czy dobrze wykorzystuje zajmowaną przestrzeń? Czy wystarczy dotychczas zajmowana powierzchnia i trzeba tylko poprawić jej funkcjonalność, czy też jednak konieczne będzie zwiększenie wynajmowanej przestrzeni? Czy najemca jest w stanie przeprowadzić reorganizację istniejącej powierzchni jednocześnie prowadząc tam działalność? Czy czeka go większy remont - czyli duża rewolucja? Ciężko jest przeprowadzać prace aranżacyjne w czasie aktywnego użytkowania powierzchni. Jeśli powierzchnia zajmowana obecnie przez najemcę jest niewystarczająca, musimy szukać innych opcji. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań musimy przeanalizować umowę najmu.

Analiza umowy najmu

- Analizując umowę najmu przede wszystkim zwracam uwagę na czas na jaki została zawarta i co to oznacza dla najemcy, a także na warunki i koszty „wyjścia” z umowy. Czy jest to zobowiązanie krótko, czy długoterminowe? Może najemca ma już zdefiniowane w umowie gwarantowane prawo ekspansji lub prawo pierwszeństwa najmu? - mówi Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych JLL. Umowa najmu zawiera szereg zapisów, które mogą wpłynąć na decyzję najemcy, czy pozostać w danym obiekcie czy poszukać nowej lokalizacji. Ma to związek z kalkulacją kosztów, o czym będę pisała poniżej. Umowę i zawarte w niej warunki (finansowe, ale nie tylko!) analizujemy pod kątem aktualnych realiów rynkowych i przystępujemy do rozpatrzenia różnych opcji.

Warunki rynkowe

Rynek najemcy czy rynek dewelopera? Czy jest dużo, czy mało dostępnej powierzchni do wynajęcia? Czynsze mają tendencję wzrostową, czy raczej spadają? Jakie obiekty są w budowie? Ile płacą inni najemcy w danym budynku, ile płacą najemcy w budynkach sąsiadujących, lub o podobnym standardzie? Przepłacam, czy płacę mniej niż inni? Warto, przy pomocy doradcy, przeprowadzić wnikliwą analizę zarówno wspomnianej wcześniej umowy najmu jak i warunków rynkowych.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY