REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Co sądzą mieszkańcy o projekcie Archaid dla Poznania?

  • Autor: poznan.pl
  • 16 gru 2015 13:58
fot. poznan.pl

Pracownia architektoniczna Archaid zaprezentowała mieszkańcom i przedstawicielom Urzędu Miasta projekt modernizacji ulicy Taczaka. Spotkanie konsultacyjne było okazją do omówienia przewidzianych w koncepcji rozwiązań. Najwięcej kontrowersji mieszkańców Taczaka wzbudziła możliwość wystawiania latem przez restauratorów stolików przed lokalami...

REKLAMA

Koncepcja pracowni Archaid zwyciężyła w konkursie urbanistyczno-architektonicznym na zagospodarowanie ulicy Taczaka. Zgodnie z projektem po modernizacji miałaby się tam pojawić zieleń i ławki, ulicę zarówno od strony Kościuszki jak i Ratajczaka zamykałyby place z drzewkami oraz miejscami do wypoczynku i rekreacji. Nawierzchnia ulicy miałaby zostać zrównana do jednego poziomu, bez krawężników i innych barier architektonicznych. Chodniki będą wykonane z płyt granitowych, a miejsca parkingowe z drobnej kostki granitowej.

- Nie chcieliśmy robić tu rewolucji. Naszym głównym założeniem było stworzenie koncepcji o charakterze porządkującym dla tej przestrzeni - tłumaczył, prezentując projekt, Jakub Szewczyk, architekt -  Chcieliśmy uzyskać więcej przestrzeni dla pieszych i jednocześnie dać przedsiębiorcom możliwość eksponowania swojej działalności na zewnątrz.

W tym celu architekci przewidzieli w swojej koncepcji dwa rodzaje miejsc parkingowych: całoroczne, przylegające ukośnie do chodnika oraz równoległe pasy parkingowe, na których latem przed pubami i kawiarniami mogłyby pojawić się stoliki. Pomysł budzi kontrowersje wśród mieszkańców, którzy nie mają najlepszych doświadczeń w związku z funkcjonowaniem na Taczaka ogródków gastronomicznych w poprzednich latach. Największą uciążliwość, jak podkreślali podczas spotkania, stanowi ich zdaniem hałas oraz trwające do rana imprezy. Dla mieszkających na parterze dodatkowym problemem jest przedostający się do mieszkań dym papierosowy.

Restauratorzy - jak zapewniali podczas spotkania przedstawiciele ZDM - będą mogli wystawiać stoliki tylko w przestrzeni do tego przeznaczonej, równej długości kamienicy, w której znajduje się ich lokal. Barierę stanowić będą przewidziane przez architektów drzewka. Autorzy koncepcji zaznaczają też, że odległość ogródków od okien będzie wynosiła ok. 3 metrów, co powinno rozwiązać problem dymu papierosowego. Zgodnie z ich koncepcją nie przed każdym lokalem będzie miejsce na ogródek gastronomiczny.

Więcej na poznan.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY