REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Co z rozbudową Muzeum PRL-u w Krakowie?

  • Autor: PAP
  • 12 kwi 2017 16:25
fot. shutterstock

Ministerstwo kultury wycofało się z finansowania prac mających doprowadzić do otwarcia w Krakowie Muzeum-PRL-u wraz z wystawą stałą. Władze Krakowa będą przekonywać ministra kultury do zmiany decyzji.

REKLAMA

Ministerstwo kultury wycofało się z finansowania prac mających doprowadzić do otwarcia w Krakowie Muzeum-PRL-u wraz z wystawą stałą. Resort poinformował jednocześnie, że nie wypowiada zawartej z miastem umowy o współprowadzeniu tej placówki. Umowę w tej sprawie w październiku 2013 r. podpisał ówczesny minister kultury Bogdan Zdrojewski z mocą obowiązywania do października 2018 r.

"Minister wywiąże się ze swojego zobowiązania do przekazania w 2017 r. 1 mln zł na prowadzenie działalności bieżącej Muzeum" - zapewniło w środę ministerstwo. "Minister zdecydował, iż nie jest uzasadnione obciążenie budżetu MKiDN całkowitymi kosztami inwestycji rzędu kilkudziesięciu mln zł w sytuacji, kiedy prace budowlano-montażowe mające zapewnić budowę i otwarcie Muzeum, dotąd nie zostały rozpoczęte i nie ma gwarancji ich wykonania do końca okresu obowiązywania umowy, którą Minister zawarł z Miastem Kraków do roku 2018. Inwestycja jest zaś opóźniona z przyczyn nieleżących po stronie MKiDN" - poinformowano.

Władze Krakowa decyzją ministra były zaskoczone, bo - jak podkreślają - w umowie z 2013 r. nie zostało określone, kiedy inwestycja się rozpocznie. "Bardzo zależy nam na powstaniu wystawy stałej w Muzeum PRL-u. Choć placówka ta nie działa jeszcze w ostatecznej formule, muzeum sprawdza się, ma już swoje dokonania i warto dalej kontynuować ten projekt. Będziemy starali się przekonać o tym ministra kultury" - powiedział PAP Andrzej Kulig.

W programie inwestycyjnym Muzeum PRL-u na 2015 r. zapisano, że otwarcie wystawy stałej nastąpi 1 lutego 2019 r. i taki termin podawano też w kolejnych dokumentach przekazywanych ministerstwu, co według zarządzających tą placówką nie budziło żadnych wątpliwości do zasadności finansowania inwestycji. Przedstawiciele ministra zasiadali także w sądzie konkursowym, który w październiku zeszłego roku wybrał najlepszy z trzech zgłoszonych projektów architektoniczno-budowlanych przyszłego Muzeum wraz ze scenariuszem wystawy stałej i projektem jej aranżacji.

"W zeszłym roku ministerstwo w ramach środków inwestycyjnych przekazało Muzeum 300 tys. zł na przeprowadzenie konkursu. Po jego rozstrzygnięciu wystąpiliśmy o 1 mln 450 tys. zł w 2017 r. na przygotowanie dokumentacji budowlanej. Dopiero niedawno dyrektor Muzeum Historycznego, jako zarządzający Muzeum PRL, otrzymał informację, że tych środków w tym roku nie będzie, co jest niezgodne z zawartą umową. W umowie jest wyraźnie napisane, że to ministerstwo będzie stroną, która finansuje inwestycję polegającą na modernizacji dawnego kina Światowid" - mówiła dziennikarzom dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY