REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Co zobaczymy na nowej wystawie w Muzeum Warszawy?

  • Autor: PAP
  • 04 sty 2016 10:54
Co zobaczymy na nowej wystawie w Muzeum Warszawy?
W Muzeum Warszawy trwa remont, fot. Marcin Czechowicz

W 21 gabinetach będzie prezentowana nowa wystawa główna "Rzeczy warszawskie" rewitalizowanego Muzeum Warszawy. Jej pierwsza część ma być otwarta pod koniec 2016 r. Będzie można tam m.in. zobaczyć kolekcję Syren warszawskich, pocztówki i suweniry związane z miastem

REKLAMA

Pierwotnie pierwsza licząca ok. 40 proc. część nowej ekspozycji głównej modernizowanego Muzeum miała zostać otwarta wiosną 2016 r., termin przesunięto jednak na koniec przyszłego roku.

"Uzyskaliśmy zgodę ministerstwa kultury i naszego darczyńcy - rewitalizację dofinansowano z Mechanizmu Finansowego EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Trochę odetchnęliśmy, bo dzięki temu nie musimy stwarzać w trakcie realizacji jakichś niepotrzebnych kolizji pomiędzy pracami budowlanymi a montażowymi przy wystawie. Zapraszamy na przełomie 2016/2017 na otwarcie pierwszej części ekspozycji głównej" - powiedziała dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka.

Jak dodał jej zastępca Jarosław Trybuś nad wystawą pracowała przez trzy lata grupa kuratorów. "Koncentrowali się na naszych zbiorach, których liczba przekracza 300 tys. muzealiów, by zaproponować ich najciekawszy wybór. Wystawa będzie oparta o autentycznych "świadków" przeszłości, czyli "rzeczy warszawskie". I tak się też będzie nazywała. "Rzeczy warszawskie" to tytuł świadomie dwuznaczny, bo pokazujemy zarówno przedmioty, jak i mówimy o sprawach składających się na wielowątkowe dzieje miasta. Podzieliliśmy zbiory na 21 kategorii, które będą umieszczone w 21 gabinetach" - relacjonował.

Będzie można zobaczyć gabinet archeologiczny z ciekawymi znaleziskami z terenu Warszawy i gabinet Syren warszawskich przybliżający różne "wcielenia" symbolu stolicy. W gabinecie pomników warszawskich znajdzie się kolekcja miniatur stołecznych pomników. W gabinecie suwenirów będzie można zobaczyć pamiątki przygotowywane od XVIII w. dla odwiedzających miasto. Gabinet pocztówek zaprezentuje zaś wybór z 9 tys. posiadanych przez placówkę kart ukazujących stolicę. W gabinecie widoków Warszawy dzięki malarstwu i grafice będzie można obserwować zmiany zachodzące w panoramie miasta.

"Mamy wspaniałą kolekcję sreber i platerów, które będą prezentowane w kolejnym gabinecie. Będzie on przypominać skarbiec, ponieważ w dwóch pomieszczeniach znajdzie się kilkaset cennych i lśniących wyrobów. Pierwszą część ekspozycji, która zostanie otwarta pod koniec 2016 r. zamknie gabinet portretów warszawskich prezentujących wizerunki osób związanych z miastem z różnych stanów i okresów aż do współczesności" - opowiadał zastępca dyrektora, główny kurator wystawy.

W drugiej części wystawy znajdzie się gabinet rysunków architektonicznych ukazujących dorobek poszczególnych architektów oraz gabinet planów i map Warszawy przybliżający ich bogatą kolekcję. Zbiór fotografii prezentowanych w kolejnym gabinecie będzie wyborem zmienianych co trzy miesiące zdjęć z liczącego 180 tys. zasobu. "W gabinecie medali postaramy się zainteresować gości tymi czasem małymi dziełami rzeźbiarskimi często powiązanymi z dziejami miasta. Gabinet brązów warszawskich przybliży zjawisko stołecznego brązownictwa. W gabinecie ubioru pokażemy historyczne stroje i dodatki, niektóre kilkusetletnie" - powiedział Trybuś.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY