REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Co zyskało miasto na inwestycji Forum Gdańsk?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 05 kwi 2018 13:47
Co zyskało miasto na inwestycji Forum Gdańsk?
fot. mat. prasowe Forum Gdańsk
Co zyskało miasto na inwestycji Forum Gdańsk?
Co zyskało miasto na inwestycji Forum Gdańsk?
Co zyskało miasto na inwestycji Forum Gdańsk?
Co zyskało miasto na inwestycji Forum Gdańsk?
Co zyskało miasto na inwestycji Forum Gdańsk?
Co zyskało miasto na inwestycji Forum Gdańsk?

Budowa Forum Gdańsk to między innymi nowe rozwiązania komunikacyjne, budowa nowych dróg rowerowych, pozyskanie przestrzeni nad torami kolejowymi, budowa centrum kulturalnego w miejscu dawnej pętli autobusowej, rewitalizacja placów miejskich i parku, nowa stacja zasilająca tramwaje, a także nowa stacja energetyczna wspierająca zasilanie szpitali, budynków mieszkalnych w Śródmieściu jak i urzędów.

REKLAMA

Nakład finansowy związany z budową kompleksu Forum wynosi około 900 milionów złotych. Udział Miasta w tej inwestycji to wniesienie aportem gruntów pod zabudowę o wartości 114 milionów złotych. Wartość inwestycji zrealizowanych jako cele publiczne na rzecz Miasta i jego mieszkańców przez Forum wynosi zaś ok. 140 mln zł.

Jedną z największych korzyści jest kompleksowa zabudowa Targu Siennego i Targu Rakowego, położonego w kwartale ulic 3-Maja, Hucisko, Wały Jagiellońskie, Armii Krajowej z zachowaniem istniejących obiektów takich jak zabytkowy budynek klasztorny, budynek należący do Dyrekcji Poczty i Telekomunikacji oraz Wojewódzkiej Biblioteki i Park im. Harcerzy Polskich w byłym Wolnym Mieście Gdańsku.

- Wielką korzyścią dla Gdańska jest zagospodarowanie obszaru niezwykle zaniedbanego
i trudnego do zainwestowania z uwagi na zróżnicowaną konfigurację terenu zawierającego liczne uzbrojenie podziemne, wymagające usunięcia lub przebudowy oraz widoczne uzbrojenie napowietrzne z widocznymi rurami ciepłowniczymi, gazowymi i wodociągowymi szpecącymi okolicę – mówi Romuald Nietupski z zarządu Forum Gdańsk.

Inwestycja niesie ze sobą także rozwój infrastruktury drogowej, kolejowej i rowerowej w centrum miasta.

Przykrycie płytą nośną torowiska kolejowego 

Inwestor przykrył płytą przestrzeń nad torami kolejowymi, zyskując nowy fragment miasta do zagospodarowania. W sumie to ponad 1,5 ha powierzchni. Pod płytą została wybudowana nowa droga, która odciąży Śródmieście. Powstała też rezerwa terenu pod przyszłą rozbudowę infrastruktury kolejowej. 

- O przykryciu terenu kolejowego płytą mówiono od kilkudziesięciu lat, ale z uwagi na bardzo wysoki koszt wykonania takiej budowli oraz uwarunkowania techniczne związane z ruchem pociągów (dalekobieżnych i SKM) i formalne, zamierzenie to przekraczało zdecydowanie możliwości Miasta – informuje Romuald Nietupski. - Negocjacje ze spółkami grupy PKP były czasochłonne, ale owocne. Doprowadziły do ustalenia warunków technicznych i finansowych współpracy.

Rozbudowa węzła integracyjnego Śródmieście

Potrzeba przebudowy węzła Śródmieście istniała od dawna. Prace nad opracowaniem koncepcji przebudowy i opracowanie dokumentacji projektowej trwały od 2008 roku. Był to złożony proces obejmujący wiele kryteriów. Ostatecznie Miasto Gdańsk doprowadziło do zawarcia umowy na zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego w partnerstwie publiczno-prywatnym z Multi Development BV, inwestorem wybranym w drodze międzynarodowego, otwartego postępowania konkursowego. 

Węzeł integracyjny jest węzłem w centrum Gdańska łączącym komunikację zbiorową. Umożliwia przesiadkę "drzwi w drzwi" pomiędzy autobusami, tramwajami i SKM-ką. Rozbudowa węzła Śródmieście ułatwi przesiadki i skróci czas potrzebny pasażerom podróżującym środkami komunikacji miejskiej. W ramach rozbudowy węzła Śródmieście powstało także przejście podziemne dla pieszych pod ulicą Okopową, który umożliwi bezpieczne przemieszczanie się zarówno mieszkańcom z rejonu ulic: Toruńska, Okopowa czy Podwale Przedmiejskie, jak i osobom pracującym między innymi w Urzędzie Marszałkowskim czy Urzędzie Wojewódzkim. Szacuje się, że w ciągu doby z węzła będzie korzystało ok. 28 tysięcy osób.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY