REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Cykliści - nowy mural na mapie warszawskiej Woli

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 wrz 2016 09:17
Cykliści - nowy mural na mapie warszawskiej Woli
Autorką zwycięskiego projektu muralu jest Alicja Biała - młoda artystka, znana m.in. ze swojego muralu w portugalskim Agueda, fot. materiały prasowe
Cykliści - nowy mural na mapie warszawskiej Woli
Cykliści - nowy mural na mapie warszawskiej Woli

Już wkrótce na wschodniej ścianie Kamienicy na Woli Ogrodowa 65 pojawi się mural. Inwestor, firma RealCo Property Investment nad Development, zakończył właśnie konkurs na obraz który powstanie na rewitalizowanym obiekcie. Już wkrótce na pustej ścianie pojawią się „Cykliści”.

REKLAMA

Autorką zwycięskiego projektu muralu jest Alicja Biała - młoda artystka, znana m.in. ze swojego muralu w portugalskim Agueda. Jest absolwentką Copenhagen School of Design and Technology, które to studia ukończyła z wyróżnieniem, oraz przyszłą studentką Fine Arts/Visual Communication na The Royal College of Art w Londynie.

Zasadą konkursu organizowanego przez RealCo było to, aby mural nawiązywał do historii lub charakteru najbliższej okolicy czy samej kamienicy przy ul. Ogrodowej 65, wybudowanej przed wojną przez właściciela słynnej firmy przewozowej, Władysława Węgiełka. Jak mówi autorka, jej inspiracją były stare zdjęcia pradziadków, pochodzących z Warszawy, przedstawiające życie ludzi z okresu lat ’20 i ’30 minionego wieku. Sama koncepcja muralu jest otwarta na interpretację:

- Wygrzebałam stare zdjęcia u moich pradziadków, rodziny pochodzącej z Warszawy. Szukałam fotografii wspólnotowych, gdzie postaci zlewają się w jedność. Można to odczytywać zarówno w kontekście kamienicy jako wspólnoty osób żyjących w tym budynku,  jak i w kontekście historycznym jako anonimowych, dawnych lub dzisiejszych mieszkańców - wspomina zwyciężyni konkursu.

Mural powstanie w stonowanych  kolorach z przeważającą czernią, co zapewni nieagresywną ingerencja w otoczenie budynku. Scena z cyklistami nawiązuje zarówno do realiów tamtej epoki, jak i stanowi ciekawy element współgrający z przestrzenią tej części miasta. Mural ma charakter melancholijny, ponieważ jak przyznaje autorka, nie da się uciec od poczucia melancholii w Warszawie i nie powinno to być postrzegane jako emocja negatywna, wręcz przeciwnie.

Zwycięski projekt będzie realizowany na wschodniej ścianie Kamienicy na Woli Ogrodowa 65 na przełomie września i października bieżącego roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY