REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Człowiek i miasto - jak dobrze zaprojektować przestrzeń publiczną?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 06 lut 2018 11:39
Człowiek i miasto - jak dobrze zaprojektować przestrzeń publiczną?
fot. unsplash

Meble miejskie, regały książkowe, stoliki do gry w szachy, miejsca dla matek karmiących, ławki w parkach i na ulicach miast - to projekty przestrzeni publicznej, z którymi mamy styczność każdego dnia. Czy dostrzegamy ich potencjał? Czy wiemy, w jaki sposób wpływają na nasze funkcjonowanie? O roli otoczenia w życiu społecznym mówi dr Anita Basińska socjolog z Katedry Wzornictwa School of Form, Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

REKLAMA

Rok 2016. Plac Wolności w Poznaniu przy okazji Festiwalu Malta staje się obszarem tętniącym życiem. Na wielu kolorowych hamakach odpoczywają mieszkańcy i turyści, na wielkich poduszkach z pokryciem imitującym trawę siedzi ojciec z dzieckiem, młodzi ludzie rozmawiają, inni po prostu śpią, na leżaku czytają książki, gazety lub opalają się. Różne typy mebli miejskich (okrągłe i kwadratowe stoły, ławki i wodoodporne poduszki) wyznaczają konkretne strefy: dla dzieci, tymczasowej kawiarni i restauracji, sceny muzycznej i teatralnej oraz warsztatową. To miejsce po prostu jest zaprojektowane dla ludzi, choć jedynie tymczasowe.

Przestrzeń jest produktem społecznym tzn. jest ciągle tworzona, zmieniana, przetwarzana, a ludzie nie tyle w niej żyją, co ją kreują przez funkcjonowanie w niej. W jej projektowaniu z socjologicznego punktu widzenia istotne jest to, jak ludzie ją odbierają, jakie mają potrzeby, oczekiwania oraz preferencje. Gdy jest dobrze dopasowana do wymagań (także tych nieuświadomionych) mieszkańców będzie przez nich używana.

Przykładem mogą być projekty placu wewnątrz osiedla, na którym jest miejsce do zabawy dla dzieci, ławki ustawione naprzeciwko siebie i w odpowiedniej odległości, aby umożliwić rozmowę i zieleń dającą cień, ale i kosze na śmieci, umieszczone w takiej odległości, aby zachęcić do dbania porządek w tej przestrzeni. Nie wszystkie projekty jednak są udane. W projektowaniu przestrzeni liczy się dopasowanie projektu do miejsca i ludzi, którzy w nim żyją, funkcjonalność, ale i kompleksowość projektu.

Mieszkańcy mają głos

Ludzie nadają miejscom wartość nie tylko wymierną, ale np. symboliczną. Z kolei przez działania określają jej charakter i funkcje m.in. rozrywkową, przeznaczoną do odpoczynku czy pracy.

W procesie projektowania miasta kluczowe jest włączenie w działania jego użytkowników, którzy wskażą, jak i do czego danego miejsca używają. Początkująca projektantka, absolwentka School of Form, w ramach pracy dyplomowej stworzyła przestrzeń swojej kamienicy i jej podwórka. Przeprowadziła badania z lokatorami na temat problemów, ale i oczekiwań związanych z ich miejscem zamieszkania. Wykorzystała cytaty z wywiadów, by komunikować się z mieszkańcami oraz by mieszkańcy się usłyszeli. Zaprojektowała obrusy, wycieraczki, tabliczki na drzwi, wodoodporne poduszki na podwórko i opatrzyła je cytatami, które w pokazują, że ten obszar to dobro wspólne np. Zamykam drzwi; W domu powinniśmy czuć się bezpiecznie; Na pewno na plus jest to, że ludzie sprzątają.



Rekomendowane dla Ciebie





REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY