REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Cztery budynki w Wielkopolsce odzyskają blask. Jest dotacja 23,5 mln zł z UE

  • Autor: PAP
  • 18 wrz 2017 16:52
fot. pixabay.com

Polski Teatr Tańca w Poznaniu, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu otrzymały łącznie niemal 23,5 mln zł dofinansowania z UE na projekty w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu.

REKLAMA

Umowy na dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (WRPO 2014+) podpisał w poniedziałek z wielkopolskimi instytucjami kultury marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Łączna wartość przedsięwzięć wynosi ponad 34 mln zł.

Dzięki środkom z UE, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie będzie mogło wyremontować i rozbudować swoją siedzibę, oraz dostosować ją do potrzeb osób niepełnosprawnych.

"Budynek nie był remontowany od 40 lat. Jest to obiekt wybudowany na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia przez kopalnię węgla brunatnego. Pierwotnie miał to być teatr, ale niestety nie spełnił funkcji, które powinien spełniać teatr, więc został zakwalifikowany jako zakładowy dom kultury" - powiedziała PAP w poniedziałek dyrektorka Centrum Kultury i Sztuki w Koninie Elżbieta Barszcz.

Dzięki pieniądzom z dofinansowania, konińskie Centrum Kultury i Sztuki zostanie także wyposażone w salę klubową i studyjną salę kinową dla 50 widzów.

Dofinansowanie z WRPO na adaptację budynku przy ul. Taczaka otrzymał także Polski Teatr Tańca. Dyrektorka teatru Iwona Pasińska podkreśliła, że to dla niej niezwykle piękna chwila, ponieważ teatr po 44 latach w końcu otrzyma swoją stałą siedzibę. "To ogromna radość i odpowiedzialność, ponieważ będziemy wreszcie u siebie, będziemy w domu, będziemy mieć gdzie wracać, gdzie tworzyć, i gdzie pracować" - zaznaczyła.

"Uwierzyliśmy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nie chodzi o zaklinanie rzeczywistości, ale chodzi o to, że każda praca przynosi właściwe efekty. Myśmy bardzo ciężko pracowali, żeby każdy z tych kroków, tego założenia, żeby dojść do własnej siedziby - wykonać" - dodała.

W siedzibie Polskiego Teatru Tańca znajdzie się m.in. kawiarnia artystyczna, mała galeria, archiwum, garderoby, a także pomieszczenia socjalne dla zespołu artystycznego z przejściem do studia teatralnego. W planach jest także stworzenie tarasu na dachu kamienicy przy ul. Taczaka.

Dofinansowanie trafiło także do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Dzięki środkom z UE wykonany zostanie m.in. remont budynku i jego doposażenie. Zwiększy się nie tylko dostęp odbiorców do usług bibliotecznych i zasobów kultury regionu, możliwe będzie zabezpieczenie przed zniszczeniem posiadanych przez bibliotekę zbiorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY