REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Czy biurowce "szyte na miarę" rozkręcą rynek w Katowicach?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 01 cze 2017 15:18
Czy biurowce "szyte na miarę" rozkręcą rynek w Katowicach?
Biurowiec Bremy w Katowicach, fot, mat. prasowe

Lokalni deweloperzy stają się coraz aktywniejsi na katowickim rynku nieruchomości komercyjnych. Szansą na zatrzymanie dużych firm poszukujących biur w mieście są inwestycje typu BTS, czyli biurowce „szyte na miarę”, tworzone przez miejscowe firmy. To nowość w stolicy Górnego Śląska.

REKLAMA

W przeciwieństwie do Warszawy czy Krakowa, lokalni deweloperzy budują dziś niewiele biur w Katowicach. Zaledwie 1 na 6 nowych inwestycji realizowana jest przez lokalnego inwestora – wynika z raportu Colliers. Sam rynek, oferujący dziś ponad 443 tys. mkw. powierzchni, z czego 53 tys. mkw. to nowa podaż, zdominowany jest przez duże, międzynarodowe firmy deweloperskie. Ten trend może się jednak odwrócić w najbliższych latach – zapowiadają deweloperzy.

- W Katowicach mamy dziś coraz więcej biur, sam rynek staje się ciekawszy, z drugiej strony zastana oferta nie zawsze budzi zainteresowanie firm, chcących przeprowadzić się do Katowic. Zraża najczęściej brak elastyczności w ofercie oraz ceny najmu, oscylujące nawet wokół 14,5 euro, czyli tyle, co na konkurencyjnym rynku krakowskim czy wrocławskim – mówi Michał Dobrowolski, dyrektor zarządzający BREMA.

BTS rozkręci rynek?

Potencjalnych najemców zniechęconych tym, co oferuje rynek mają szansę przejąć lokalni deweloperzy. Ci coraz częściej otwarci są na realizację w mieście inwestycji typu BTS, czyli biurowców „szytych na miarę”. Tego typu inwestycje, popularne już m.in. w Warszawie, budowane są pod konkretne oczekiwania firm dotyczące m.in. rozmiaru biur, ich podziału, lokalizacji czy kosztów eksploatacji.

- Takie inwestycje w Katowicach budzą coraz większe zainteresowanie najemców, tym bardziej że dobrze przyjmują się wśród najemców w stolicy i Krakowie. Katowicki rynek jest na nie gotowy, zwłaszcza, jeśli chce zawalczyć o obecność w mieście dużych, międzynarodowych koncernów IT, farmaceutycznych, finansowych czy doradczych tworzących nowe miejsca pracy – przekonuje Dobrowolski.

Pierwsze inwestycje BTS w Katowicach

Pierwsze takie realizacje są już na rynku. W kwietniu firma BREMA oddała do użytku 6-kondygnacyjny biurowiec stworzony w 12 miesięcy dla firmy informatycznej BPSC SA. Inwestycja powstała przy Al. Roździeńskiego 188H. Najemca już na etapie rozmów o budynku sam wybrał lokalizację, miał także wpływ na układ biur i ich powierzchnię. Zgodnie z umową BPSC wynajęło 3,5 tys. m kw. Pozostała powierzchnia jest obecnie komercjalizowana.

- Firmie BPSC zależało na szybkiej przeprowadzce do Katowic. Oferta na rynku jednak zawiodła. Najemca nie znalazł ani atrakcyjnych dla siebie metraży, ani atrakcyjnych cen najmu. Wyjściem z impasu stało się zbudowanie biurowca rękami lokalnego dewelopera, a następnie wynajem w nim powierzchni – mówi Michał Dobrowolski.

Jednak w przeciwieństwie do firm, które wynajmują biura z podaży dostępnej na rynku, BPSC miało wpływ niemal na każdy aspekt inwestycji, w której wynajęło biura. – Najemca mógł wskazać lokalizację, w której ma stanąć biurowiec, miał także wpływ na projekt, podział przestrzeni, a nawet na udogodnienia dla pracowników i oświetlenie. To jest elastyczność, jakiej nie znajdujemy w żadnej z gotowych ofert dostępnych na katowickim rynku – przekonuje przedstawiciel BREMY.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY