REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Czy bytomski stadion doczeka się rozbudowy?

  • Autor: PAP
  • 28 kwi 2017 11:35
fot. pixabay.com

Samorząd Bytomia nie będzie modernizował - przynajmniej na razie - tamtejszego stadionu miejskiego i budował wokół niego kompleksu sportowego. O rezygnacji z finansowania tej szacowanej na 115 mln zł inwestycji zdecydowali miejscy radni.

REKLAMA

Jak poinformowano w czwartek PAP w bytomskim magistracie, radni przyjęli uchwałę, w której wykreślili finansowanie modernizacji stadionu z Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Centrum sportu ze zmodernizowanym stadionem to sztandarowy projekt prezydenta Bytomia Damiana Bartyli, który niedawno stracił większość w radzie miasta.

Inwestycję miała realizować miejska spółka - Bytomski Sport. Jej prezes Jakub Snochowski uważa, że decyzja radnych jest nieuzasadniona, typowo polityczna, "dokonana w złości". "Ten obiekt jest miastu potrzebny. Jako prezes spółki jestem przygotowany żeby tę inwestycję rozpocząć i realizować" - powiedział Snochowski PAP.

Podkreślił, że przygotowania do modernizacji stadionu były już zaawansowane - na początku kwietnia otwarto oferty firm, które chciały realizować te prace. Ocenił, że wycofywanie się z inwestycji to działanie na szkodę miasta, które poniosło już spore koszty. Snochowski liczy, że uchwałę radnych zakwestionuje wojewoda, uznając ją za niezgodną z prawem. W przeciwnym razie wszystkie prace związane z inwestycją będę musiały zostać wstrzymane.

Zgodnie z planami, stadion im. Edwarda Szymkowiaka, z którego korzysta Polonia Bytom, miał być gruntownie zmodernizowany. Wokół niego miała powstać wielofunkcyjna hala z dwiema taflami lodowiskowymi i basenem do uprawiania piłki wodnej, a zespół boisk treningowych - wyremontowany i rozbudowany.

Zakończenie budowy kompleksu było planowane na 2019-20 rok. Według szacunków, całkowity koszt inwestycji miał wynieść 115 mln zł netto. Część środków miała pochodzić z kredytu zaciągniętego przez miasto w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Snochowski przekonuje, że wydatki na modernizację byłyby rozłożone na kilka lat.

Głównym zwolennikiem rozbudowy stadionu był prezydent Bartyla, który niedawno stracił większość w radzie miasta. Krytycy wskazywali, że przeżywającego kłopoty finansowe Bytomia nie stać na taką inwestycję oraz że miasto ma zdecydowanie pilniejsze wydatki.

Oponenci Bartyli - który był wieloletnim prezesem klubu Polonia Bytom - zarzucają mu, że preferuje inwestycje w sport kosztem innych dziedzin życia. Media w ostatnim czasie podały dane z nie opublikowanego dotychczas z raportu z audytu firmy doradczej Deloitte w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym, który według opozycyjnych radnych świadczy o wyprowadzaniu pieniędzy w tej miejskiej spółki, właśnie m.in. na sport.

Z publikacji medialnych wynika m.in., że w ciągu kilku lat w BPK nastąpił gwałtowny wzrost wydatków na sponsoring sportowy. Pieniądze zasilały m.in. Towarzystwo Miłośników Hokeja i Polonię Bytom. Media przytoczyły ustalenia audytorów, według których w grudniu 2015 r. ówcześni szefowie BPK podpisali umowę z Towarzystwem Miłośników Hokeja na organizację zajęć jazdy na łyżwach dla swoich pracowników, a cenę za jedną godzinę zajęć wyliczono na 3,7 tys. zł. Kwestie poruszone w raporcie wyjaśnia prokuratura.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY