REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Czy na listę UNESCO trafi obiekt ze Śląska?

  • Autor: PAP
  • 08 lis 2016 09:23
fot. pixabay.com

Śląskie instytucje zacieśniają współpracę ws. starań o wpis tarnogórskich podziemi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W poniedziałek przedstawiciele dwunastu zarządzających tymi zabytkowymi obiektami instytucji podpisali porozumienie o współdziałaniu.

REKLAMA

Wraz z porozumieniem powołany został także komitet sterujący, którego celem jest realizacja planu spójnego zarządzania całym pogórniczym kompleksem.Na kompleks ten składa się 28 obiektów leżących głównie w Tarnowskich Górach oraz w części Bytomia i gminy Zbrosławice. Są to m.in. podziemne wyrobiska, sztolnia, szyby, krajobrazy pogórnicze, które pod względem historycznym i technicznym tworzą spójną całość, związaną z wydobyciem rud srebra, ołowiu i cynku oraz systemami odwadniania podziemi i wykorzystaniem wody pogórniczej do celów spożywczych.

Obiekty są jednak zarządzane przez różne instytucje. Dlatego, jak tłumaczył Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które nadzoruje starania o wpis tych obiektów na listę światowego dziedzictwa UNESCO, eksperci opiniujący wniosek zalecali opracowanie porozumienia gwarantującego skuteczną ochronę obiektu i zarządzanie nim.

W związku z tym poniedziałkową deklarację współpracy podpisało dwunastu sygnatariuszy - przedstawicieli instytucji zarządzających poszczególnymi częściami zabytkowego kompleksu - z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, samorządów lokalnych z Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic, Starostwa Powiatowego, miejskich i wojewódzkich wodociągów, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Katowic, Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Lasów Państwowych, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

"Porozumienie zapewnia, że zarządzanie tymi podmiotami już po ewentualnym wpisie na listę UNESCO, nie będzie w jakikolwiek sposób zagrożone" - powiedział członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik.

Oprócz deklaracji współpracy na rzecz spójnego zarządzania zespołem zabytkowych obiektów, udzielanej w zakresie użytkowania tych obiektów, ich ochrony i konserwacji oraz promocji i turystycznego wykorzystania, sygnatariusze zobowiązali się także współpracować z Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz wypracować ogólne zasady działania i współpracy określone w planie zarządzania dobrem na lata 2016-2020.

Zdaniem przedstawicieli Stowarzyszenia, to pierwsze w kraju tego typu porozumienie na rzecz wsparcia dziedzictwa kultury przemysłowej.

Jak przekazał Rudnicki, najbliższe spotkanie uczestniczących w projekcie śląskich instytucji odbędzie się w styczniu. "Do tego czasu zostanie wypracowany regulamin wzajemnej współpracy. Konieczne będzie również wyznaczenie koordynatora potencjalnego miejsca światowego dziedzictwa i powołanie grupy roboczej. To niezwykle ważne elementy, bez których nie można mówić o sprawnym zarządzaniu dziedzictwem" - podał.

Decyzja o ewentualnym wpisaniu "kopalni ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi" na listę światowego dziedzictwa UNESCO ma zapaść w 2017 r. Obecnie na tej liście znajduje się czternaście obiektów z Polski, choć nie ma dotąd żadnego z woj. śląskiego.

Pełnomocnik dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa ds. wdrażania konwencji UNESCO i jednocześnie reprezentantka Polski w Komitecie Światowego Dziedzicowa - Katarzyna Piotrowska zaznaczyła, że w historii polskich starań o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO nie było dotąd tak skomplikowanej kandydatury.

W Tarnowskich Górach są dwa zabytkowe obiekty górnicze - Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. Są one częścią podziemnego kompleksu chodników i wyrobisk po dawnych kopalniach rud srebronośnych na tym terenie, liczące ponad 150 km.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY