REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Czy należy obawiać się WELL-a?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 01 sie 2017 14:46
fot. pixabay.com

Certyfikat WELL to w chwili obecnej najbardziej nowatorski, ale też najbardziej wymagający system oceny budynków pod kątem ich wpływu na zdrowie i samopoczucie ludzi. Od innych certyfikatów odróżnia go bardzo duży nacisk na komfort użytkownika.

REKLAMA

Kluczowe aspekty oceniane przez WELL mają ścisły związek z tym, jak w danym budynku czuje się człowiek. Pod uwagę bierze się następujące elementy środowiska wewnętrznego: powietrze, wodę, żywienie, oświetlenie, kondycję fizyczną, komfort oraz samopoczucie. Powyższe składniki dzielą się na przeszło 100 cech, których spełnienie wpływa na ostateczny poziom oceny.

WELL sprawdza, w jaki sposób człowiek obcuje z naturą znajdując się np. w budynku biurowym. Zwraca się uwagę na wiele niemierzalnych aspektów, które korzystnie wpływają na efektywność pracy i poziom zadowolenia użytkownika. Niemęczące wzroku oświetlenie, świeże kwiaty i owoce, fototapety z pięknymi krajobrazami czy tabele z wartościami odżywczymi na ścianach w kuchni to tylko niektóre z nich.

W systemie WELL oceniane są następujące typy projektów: New and Existing Buildings, New and Existing Interiors i Core and Shell. W zależności od uzyskanego wyniku przez New and Existing Buildings oraz New and Existing Interiors czy Core and Shell możliwe jest uzyskanie trzech poziomów oceny – Silver, Gold lub Platinum.

WELL został stworzony z myślą o uzupełnieniu oraz współdziałaniu z systemem certyfikacji wielokryterialnej LEED. W związku z powyższym jest on naturalnym, kolejnym krokiem w dążeniu do dalszej poprawy jakości budynków oraz przestrzeni pracy.

- Nowoczesne firmy, wdrażające najwyższe standardy, chcą zapewnić swoim pracownikom zdrowe środowisko pracy. Certyfikat WELL pozwala im zyskać pewność, że dane biuro spełnia te wymogi i przyczyni się do większej efektywności osób w nim pracujących – mówi Agnieszka Rylska, WELL Project Manager w firmie Go4Energy.

WELL został opracowany przez International Well Building Institute. W Polsce jednym z pierwszych obiektów, które zostaną poddane certyfikacji WELL, będzie park biurowy Spark w Warszawie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY