REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Czy Skanska ma innowacyjne podejście do inwestycji?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 24 cze 2016 09:31
Czy Skanska ma innowacyjne podejście do inwestycji?
fot. Skanska
Czy Skanska ma innowacyjne podejście do inwestycji?
Czy Skanska ma innowacyjne podejście do inwestycji?
Czy Skanska ma innowacyjne podejście do inwestycji?
Czy Skanska ma innowacyjne podejście do inwestycji?
Czy Skanska ma innowacyjne podejście do inwestycji?

We wrocławskim Muzeum Architektury Skanska opowiadała o tym, jak przy użyciu nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań buduje m.in. Wrocław z korzyścią dla społeczeństwa.

REKLAMA

- We Wrocławiu działamy od lat, z sukcesem realizując projekty dla klienta publicznego i prywatnego. Z wybudowanych przez nas dróg, mostów, szkół, centrów handlowych, uczelni  korzystają tysiące wrocławian. Nasze realizacje wpisują sie w miasto i są jego integralną częścią – zaznaczył Witold Nietubyć, dyrektor Oddziału Budownictwa Inżynieryjnego Skanska we Wrocławiu.

- Innowacje dotyczą każdego z nas bardziej niż myślimy - mówi Anna Tryfon-Bojarska, menadżer Wsparcia Technicznego w Budownictwie Inżynieryjnym, Skanska - Dynamicznie zmienia się świat, gospodarka, rynek, klient, zmieniamy się i my. Obecnie na rynku pracy znajduje się aż pięć pokoleń pracowników, od doświadczonych 70-latków po 20-latków. Taki przekrój klientów i pracowników to wyzwanie na każdym polu. Dziesięć najbardziej popularnych zawodów poszukiwanych przez agencje rekrutacyjne w 2014 roku nie istniało w roku 2004. Przykładem jednego z nich w Skanska jest operator drona. Chcemy podążać za tą zmianą, mieć dostęp do globalnej wiedzy, najnowszych osiągnięć techniki, nowatorskiej myśli – dodaje Anna Tryfon-Bojarska. Skanska, jako innowacyjna firma budowlana, aktywnie uczestniczy w tych zmianach. Współpracuje z 54 najlepszymi uczelniami technicznymi na świecie, jako pierwsi w branży wykorzystali druk 3D w realizowanym projekcie kubaturowym, wspólnie z zewnętrznymi partnerami pracują nad rozwojem robotyki i digitalizacji w budownictwie.

W budowaniu Skanska wykorzystuje nowoczesne technologie oraz BIM. - BIM w Skanska rozumiemy jako inteligentne zarządzanie informacją na projektach, stąd tak ważne dla nas jest przygotowanie planu inwestycji z wykorzystaniem BIM. Następujące później działania związane z przedmiarowaniem, detekcją kolizji i harmonogramowaniem 4D pozwalają nam unikać błędów, optymalizować czas produkcji, minimalizować ryzyka oraz pozytywnie wpływać na planowanie bezpiecznych prac - mówił Maciej Smoliński z Biura Projektów, Skanska.

Podczas realizacji Skanska stosuje również systemy wspomagające decyzyjność oparte na „chmurowych” repozytoriach informacji z mobilnym dostępem. Zastosowanie przełomowych zmian w procesie wymiany informacji i urządzeń mobilnych pozwala inżynierom na rejestrowanie, przetwarzanie oraz pozyskiwanie informacji bezpośrednio na budowie, co z kolei pozwala ograniczyć czas potrzebny na podjęcie właściwych decyzji.

Skanska stosuje także kodowanie QR, które umożliwia szybki dostęp do niezbędnych informacji – może to dotyczyć jednego elementu konstrukcji stalowej, czy też transportu masy bitumicznej.

Firma wykorzystuje zaprojektowanego na potrzeby drona „Ogar”, który w przeciągu jednego dnia potrafi zinwentaryzować 6 km drogi – to znacząca oszczędność czasu. Skanska korzysta też z maszyn sterowanych w oparciu o modele 3D, skaningu laserowego, coraz częściej także ze smart kiosku, dzięki któremu wszystkie strony w procesie budowy mają bieżący dostęp do aktualnej dokumentacji, modeli BIM i innych nośników wymiany informacji.

- Stosując nowoczesne technologie mamy na myśli przed wszystkim klienta i przyszłych użytkowników zrealizowanych przez nas inwestycji. Chcemy, by korzystali z nich przez długie lata – podkreśla Agnieszka Tarnawa, dyrektor Zespołu Projektów w Budownictwie Ogólnym, Skanska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY