REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Czy wiesz, że Norman Foster marzył o idealnej temperówce?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 paź 2014 11:48
The Wish List Foster tulipifera sharpeners, fot. Petr Krejci

"The Wish List" to projekt Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firmy Benchmark Furniture, w ramach którego młodzi projektanci wykonali na życzenie światowej sławy architektów i designerów obiekty ich marzeń z różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Norman Foster marzył o idealnej temperówce, a marzenie spełniła japońska projektantka Norie Matsumoto.

REKLAMA

Mimo, że Norman Foster prowadzi jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie pracowni architektonicznych na świecie, przyznaje, że nadal lubi rysować. - Odkąd sięgam pamięcią, ołówek zawsze był moim nieodłącznym towarzyszem pracy – szkice i odręczne notatki są nierozerwalnie związane z moim stylem życia -  mówi Norman Foster.

Obiekt swoich marzeń opisał jako „temperówkę do ołówków w trzech rozmiarach z pojemnikiem na strużyny, którą można postawić na biurku”. A że Foster ma niejedno biurko, jego marzenie rozrosło się do zestawu temperówek zaprojektowanych z myślą o różnych miejscach.

Foster i Matsumoto postanowili wykonać temperówki z tulipanowca, szeroko dostępnego  i niedrogiego gatunku drewna. Fostera zafascynowała różnorodność barw tulipanowca. - Obejrzeliśmy próbki różnych gatunków drewna, ale tylko tulipanowiec miał niezwykle blady odcień i rysunek słojów przypominający marmur - mówi Foster.

Temperówki w kształcie kostki, walca i kuli udało się wyciąć z litego drewna tulipanowca. Jednak żaden z dostępnych kawałków drewna nie był dość duży, by wyciąć z niego czworościan o 4-calowej grubości boków. Matsumoto wycięła więc z drewna trójkątne elementy i połączyła je ze sobą. - Najtrudniejszym aspektem projektu były kąty i łączenia. Musiałam rozwiązać wiele praktycznych kwestii – przyznaje projektantka. Każda temperówka stoi na podstawce, na której można umieścić pokaźną kolekcję ołówków. 

Norman Foster

Norman Foster jest założycielem i prezesem pracowni Foster + Partners. Od chwili jej powstania w 1967 roku, firma zdobyła niemal 700 nagród i wygrała ponad 100 międzynarodowych i krajowych konkursów. Jej ostatnie realizacje to m.in. lotnisko w Pekinie będące największym wolnostojącym budynkiem na świecie, wiadukt Millau we Francji, biurowiec Swiss Re oraz Wielki Dziedziniec British Museum. Architekt zaprojektował także biurowiec Metropolitan w Warszawie. W 1999 roku Foster został 21. laureatem architektonicznej Nagrody Pritzkera.

Norie Matsumoto

Norie Matsumoto jest japońską projektantką przemysłową, która mieszka w Wielkiej Brytanii. Norie ma duże doświadczenie w projektowaniu i wykonywaniu mebli. Pierwsze projekty przeznaczone do produkcji przemysłowej stworzyła jeszcze podczas studiów w Royal College of Art. W 2012 roku Matsumoto została stypendystką Nagrody Fundacji Conrana. Rok później otworzyła w Londynie własne studio projektowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY