REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Czy wystawa EXPO 2022 odbędzie się w Łodzi?

  • Autor: PAP
  • 13 lis 2017 09:28
fot. shutterstock

W środę okaże się, czy międzynarodowa wystawa EXPO w 2022 roku odbędzie się w Łodzi. Zdecydują o tym w głosowaniu w Paryżu kraje zrzeszone w Międzynarodowym Biurze Wystaw. Polska o organizację wydarzenia rywalizuje ze stolicą Argentyny - Buenos Aires i amerykańskim Minneapolis.

REKLAMA

"Na pewno się liczymy" - podkreślił podczas poniedziałkowej wizyty w Łodzi wiceminister rozwoju, pełnomocnik rządu ds. EXPO 2022 Jerzy Kwieciński. Starania o prawo do organizacji tej imprezy porównał do gonitwy koni, w której "wszystkie idą łeb w łeb". "Trudno powiedzieć, które z nich wysunie się na czoło. My liczymy, że będzie to Polska i Łódź. Bardzo wiele zależeć będzie od ostatniej prostej, finiszu" - dodał.

Polska o organizację międzynarodowej wystawy w 2022 r. ubiega się od czerwca ub. roku, kiedy wicepremier Piotr Gliński i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska złożyli aplikację w Międzynarodowym Biurze Wystaw (franc. Bureau International des Expositions - BIE), które przyznaje prawo do organizacji wystaw światowych.

"Rząd Polski podjął decyzję o zaangażowaniu w projekt i kontynuacji planów, które zostały zmaterializowane w postaci przekazania listu notyfikacyjnego do BIE. To decyzja przełomowa dla Polski, ponieważ byłoby to pierwsze EXPO w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Z uwagi na specyfikę tej wystawy byłby to wielki bodziec rozwojowy dla Polski i dla Łodzi - miasta, które potrzebuje rewitalizacji" - mówił wówczas Gliński.

W listopadzie ub. roku w Paryżu odbyła się oficjalna prezentacja kandydatury Łodzi i od tamtej pory kluczowym zadaniem strony polskiej było pozyskanie ponad połowy głosów spośród 169 krajów zrzeszonych w BIE. Podczas zaplanowanej na środę 162. sesji BIE jego członkowie w tajnym głosowaniu zdecydują, kto za 5 lat będzie gospodarzem imprezy. O organizację wydarzenia Polska i miasto Łódź rywalizują ze stolicą Argentyny - Buenos Aires i amerykańskim Minneapolis. Do zwycięstwa w tej rywalizacji potrzebnych jest 50 proc. głosów plus jeden.

Jak zapewniają przedstawiciele rządu i łódzkiego magistratu, przez ostatnie miesiące podejmowano wysiłki na rzecz przekonania do organizacji EXPO w naszym kraju państw członkowskich BIE na wszystkich kontynentach. Oprócz zabiegów dyplomatycznych, trwała także kampania promocyjna wydarzenia, m.in. podczas zakończonej we wrześniu wystawy EXPO w Astanie.

"Czy to wystarczy, czas pokaże. Ja cały czas jestem niepoprawną optymistką, choć wolę tonować swoje zbyć optymistyczne uczucia, żeby w razie porażki zbytnio się nie rozczarować. Wolałabym się bowiem bardzo ucieszyć z sukcesu, niż przesadnie zmartwić przegraną" - powiedziała prezydent Zdanowska.

Polska i miasto Łódź ubiegają się o organizację International EXPO. To tzw. małe EXPO, które odbywa się, co pięć lat pomiędzy światowymi edycjami wystaw i ma tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. W przypadku Łodzi ma być to "City Re:Invented", czyli rewitalizacja miast jako warunek rozwoju aglomeracji na świecie.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY